Lista aktualności Lista aktualności

Jemioła zagraża lasom

5 sierpnia b.r. na terenie leśnictwa Łaziska odbyło się spotkanie dotyczące zamierania drzewostanów sosnowych i roli, jaką odgrywa w nim jemioła rozpierzchła. Na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Zawadzkie, Grzegorza Furmańskiego, w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Starostwa Strzeleckiego, lokalnych samorządów z Kolonowskiego i Jemielnicy.

Oprócz wymienionego gatunku na drzewach liściastych powszechnie występuje jemioła pospolita, której znaczenie nie jest tak istotne. Jemioła jest półpasożytem, do swojego rozwoju potrzebuje wody i soli mineralnych które czerpie z rośliny żywicielskiej. W trakcie swojego wzrostu nieustannie odparowuje wodę, przez co osłabia drzewo. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresach deficytu wody, ponieważ w przypadku masowego występowania doprowadza do zamierania pojedynczych drzew a w następstwie całych drzewostanów. Owoce jemioły są chętnie zjadane przez ptaki, szczególnie przez drozdy i jemiołuszki i w ten sposób jemioła infekuje kolejne drzewa . Jedynym sposobem walki z tym półpasożytem jest wycinanie opanowanych przez nią drzew.

Na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie jemioła pojawiła się masowo w 2018 r.w drzewostanach sosnowych leśnictwa Łaziska, Jaźwin i Kolonowskie oraz w lasach prywatnych. W celu ochrony sąsiednich, zdrowych drzewostanów zakładane są tzw. zręby sanitarne których głównym zadaniem jest likwidacja ognisk jemioły. Aktualnie zachodzi potrzeba pilnego wycięcia ok. 9 ha lasu w rejonie leśniczówki Łaziska. Powyższe cięcia mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania jemioły na sąsiednie drzewostany. Zjawisko zamierania lasów z w/w przyczyny występuje w zachodniej i centralnej Polsce, w tym zachodniej części Opolszczyzny.