Turystyka
Obszar Nadleśnictwa Zawadzkie ze względu na duże wartości krajobrazowe i przyrodnicze, ze zróżnicowanymi ekosystemami leśnymi i polnymi dostarcza wielu wrażeń estetycznych, służy zaspakajaniu potrzeb związanych z turystyką, rekreacją i wypoczynkiem. Bogactwo terenów leśnych Nadleśnictwa Zawadzkie pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym pozwala uprawiać zarówno turystykę wypoczynkową, czy krajoznawczą jak również turystkę kwalifikowaną.
Lasy Nadleśnictwa Zawadzkie stanowią część kompleksu leśnego, które Rozporządzeniem Wojewody Opolskiego z 2000r. na powierzchni ok. 15,9 tys. ha zostały objęte ochroną prawną jako Obszar Chronionego Krajobrazu „Lasy Stobrawsko – Turawskie". Obszar ten został powołany ze względu na potrzebę ochrony i zachowania krajobrazu borów sosnowych z domieszką świerka, charakterystycznych dla terenów niżowych Równiny Opolskiej.
zdj. A. Kwiecień
W 2006 roku dolina rzeki Małej Panwi została zgłoszona do Komisji Europejskiej oraz Shadow List 2006 jako Projektowany Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000. Projektowana do ochrony część doliny Małej Panwi obejmuje tym samym koryto rzeki wraz z doliną i obszarami przylegającej wysoczyzny oraz pola wydmowe i starorzecza. Rzeka Mała Panew jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych lasów Nadleśnictwa Zawadzkie.
zdj. A. Kwiecień
W 2003 roku utworzono 6 zespołów przyrodniczo – krajobrazowych (ZPL), na łącznej powierzchni około 1665,13 ha tj. „Pod Dębami"- 456,69ha, „Nad Bziniczką"- 155,43ha, „Kocia Góra"- 370,36ha, „Szczypki"- 81,45ha, „Piaskowa Góra"-99,88ha i „Mostki"-501,35ha. Zespoły te chronią fragmenty naturalnie ukształtowanych polodowcowych wzniesień morenowych i szatę roślinną.
Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Pod Dębami"- zdj. A.Kwiecień
Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Nad Bziniczką"- zdj. A.Kwiecień
Miejsca postoju pojazdów i parkingi leśne.
Na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie zlokalizowane są 22 miejsca postoju pojazdów oraz 2 parkingi leśne W większości są one położone w sąsiedztwie dróg publicznych. Parkingi i miejsca postoju pojazdów posiadają nawierzchnię utwardzoną kruszywem wapiennym lub żużlem, niektóre tylko mają jeszcze nawierzchnię gruntową. Standardowym wyposażeniem parkingów i miejsc postoju pojazdów są kosze na śmieci oraz tablice informacyjne wyjaśniające zasady bezpiecznego korzystania z lasu.
Pola biwakowe i miejsca biwakowania.
Pole biwakowe „Świerkle" w Leśnictwie Świerkle oddział leśny 415
Pole zlokalizowane jest w miejscowości Zawadzkie nad rzeką Mała Panew w otoczeniu lasów Nadleśnictwa Zawadzkie. Powierzchnia pola biwakowego „Świerkle" wynosi 0,32 ha, co umożliwia przebywanie jednorazowo na polu około 200 osób. Do wyposażenia pola biwakowego należą cztery wiaty z ławkami i stołami umożliwiające spożycie posiłku pod zadaszeniem oraz miejsce na ognisko. Pole biwakowe ogrodzone jest ogrodzeniem z żerdzi, a ponadto zamieszczone są na polu tablice informacyjne i tablice o tematyce przeciwpożarowej. Pole biwakowe z uwagi na sąsiedztwo rzeki Mała Panew często służy jako miejsce do odpoczynku dla turystów w czasie spływów kajakowych.
zdj. Z. Andrzejewski
Pole biwakowe „Regolowiec" w Leśnictwie Kolonowskie oddział leśny 809
Pole biwakowe położone jest w głębi lasu nad rzeką Bziniczką, w odległości około 3 km od miejscowości Kolonowskie. Powierzchnia pola biwakowego „Regolowiec" wynosi 0,30 ha. Do wyposażenia pola biwakowego należą cztery wiaty z ławkami i stołami umożliwiające spożycie posiłku pod zadaszeniem oraz miejsce na ognisko, ujęcie wody pitnej, śmietniki i sanitariaty. Ciekawostką tego terenu jest rzeka Bziniczka charakteryzująca się bystrym nurtem, właściwym dla rzek górskich.
zdj. A. Jamrozik
Miejsce biwakowania „Wiata łowiecka Mosty" w leśnictwie Mosty oddział leśny 170
Powierzchnia tego obiektu wynosi 0,20 ha na której posadowione są trzy wiaty zadaszone, kosze na śmieci oraz przygotowane jest miejsce na ognisko.
zdj. A. Jamrozik
Miejsce biwakowania „Wiata łowiecka Żędowice" w leśnictwie Świerkle oddział 444
Powierzchnia tego obiektu wynosi 0,20 ha. Na wyposażeniu miejsca biwakowania znajdują się jedna wiata zadaszona, kosze na śmieci oraz przygotowane miejsce na ognisko i sanitariat
zdj. J.Sznajder
Obiekt Turystyczno-Edukacyjny Rybaczówka
Na terenie Leśnictwa Piotrowina, pośród malowniczych Stawów Pluderskich znajduje się Rybaczówka – wymarzone miejsce dla miłośników wędkarstwa. Obiekt zmodernizowano i oddano do użytku w 2012 r. W bezpośrednim sąsiedztwie tzw. „zimochowów" ( małych stawów do przetrzymywania ryb w okresie zimy) znajduje się murowany budynek z salą kominkową, zadaszona wiata i miejsce na rozpalenie ogniska.
"Rybaczówka" - zdj. A. Jamrozik
Staw Pluderski nr 3 i 2 - zdj. J.Sznajder
Ścieżki rowerowe oraz ścieżka konna.
W celu zaprezentowania osobliwości przyrodniczych terenów leśnych, udostępniono Gminom tworzącym tzw. Centrum Turystyczne Opolszczyzny około 115 km dróg leśnych z przeznaczeniem na trasy rowerowe, które następnie zostały oznakowane i naniesione na mapę jako „Ścieżki rowerowe Dolina Małej Panwi". Trasy rowerowe zostały tak wyznaczone, aby turyści poruszający się rowerami dotarli do ciekawego przyrodniczo miejsca i każdej atrakcji turystycznej. Trasy rowerowe przebiegają przez zespoły przyrodniczo – krajobrazowe, prowadzą do użytków ekologicznych Jadąc rowerem, można zwiedzić rzekę i otoczenie Małej Panwi, dojechać do Stawów Pluderskich, dotrzeć do Izby Przyrodniczo – Leśnej przy biurowcu Nadleśnictwa, zwiedzając jednocześnie Ogród Edukacyjno – Przyrodniczy im. Jana Pawła II, zapoznać się ze ścieżkami edukacyjno – dydaktycznymi „Nad Małą Panwią", „Świerkle", „Chroń Las przed pożarem", „Malepartus", „Szkółka leśna" oraz dojechać na odpoczynek do pola biwakowego „Regolowiec" czy „Świerkle" lub do Arboretum Leśnego przy Leśniczówce Jaźwin. Na trasach rowerowych znajdują się miejsca postoju wyposażone w deszczochrony /wiata, stół, ławki/ oraz tablice informacyjne
zdj. A. Kwiecień
zdj. A.Jamrozik
W roku 2001 w ramach realizacji przez Urzędy Gmin i Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Odział Gliwice Projektu „Rowerem po Śląsku" na terenach leśnych Nadleśnictwa Zawadzkie zostały wyznaczone i oznakowane trasy rowerowe, których w tym czasie łączna długość wynosiła 64 km. Są to następujące trasy:
• Trasa nr 18C (czerwony) – przebieg: Łaziska – Staniszcze Wielkie,
• Trasa nr 19Z (zielony) – przebieg: Krupski Młyn – Kielcza – skraj Żędowic – Leśnictwo Świerkle – Pietraszów – Kopina – Stawy Pluderskie – Regolowiece Brzyniczka – Kolonowskie – Fosowskie – Staniszcze Małe,
• Trasa nr 27Y (żółty) – przebieg: Kolonowskie – Bziniczka,
• Trasa nr 52S (czarny) – przebieg: Staniszcze Małe – Myślina,
• Trasa nr 161S (czarny) – przebieg: Żędowice – Hubertus,
• Trasa nr 163N (niebieski) przebieg: Kolonowskie – Staniszcze Małe – Staniszcze Wielkie – Kąty – Zawadzkie (skraj) – Stawy Pluderskie – Regolowiec – Brzyniczka – Kolonowskie,
• Trasa nr 165Y (żółty) – przebieg: Zawadzkie – Hubertus,
• Trasa nr 166S (czarny) – przebieg: Leśnictwo Świerkle – Zawadzkie – Kąty.
zdj. A.Kwiecień
Dla urozmaicenia oferty turystycznej, na terenie leśnictwa Kolejka zostało wyznaczone 13,5 km dróg leśnych do uprawiania jazdy konnej. Turyści obsługiwani są przez gospodarstwo agroturystyczne na terenie którego znajduje się stadnina koni.
Miejsca Historyczne
Na terenie obrębu leśnego Zawadzkie na całej długości rzeki Małej Panwi zachowane są umocnienia fortyfikacyjne pochodzące z II wojny światowej z pojedynczymi stanowiskami strzelniczymi (bunkrami).
zdj. A. Kwiecień
Miejsca kulturowe
Kamień z tablicą na terenie pola biwakowego „Regolowiec" upamiętnia datowaną na 1753 rok działalność huty żelaza w okolicy Regolowe Góry. Miejsce to kojarzone jest z początkami hutnictwa na tych terenach. Huta przerabiała eksploatowaną z okolic Kolonowskiego płytko zalegającą rudę żelaza tzw. rudę darniową. Około roku 1761 został tu wybudowany dla potrzeb huty żelaza zbiornik wodny, obecnie nieistniejący. Pozostałościami po budowlach są części korony zapory na rzece Bziniczce oraz w korycie rzeki dobrze zachowane resztki palisad drewnianych prawdopodobnie po fundamentach turbin.
Krzyż postawiony na polu biwakowym Regolowiec po 1980 r.
Kapliczka przydrożna w Leśnictwie Zarzecze oddz. 431 c
Dobre rady od leśników dla turysty-przyrodnika
1. Przyjacielu przyrody- turysto-las jest także dla Ciebie. Las można podziwiać, poznawać i w nim wypoczywać.
2. Chroń rośliny i zwierzęta, które mają takie same prawo do życia jak człowiek.
3. Las płonie szybko – rośnie powoli.
4. Zachowaj ciszę, jesteś gościem w lesie – szanuj prawa jego mieszkańców.
5. Śmieci wyrzucaj do koszy. Las zostawiaj czysty.
6. Parkuj pojazdy mechaniczne tylko w wyznaczonych miejscach.
7. Poruszaj się pojazdami mechanicznymi w lesie wyłącznie po drogach dopuszczonych do ruchu publicznego.
8. Psy w lesie prowadź na smyczy.
9. Szanuj urządzenia i obiekty gospodarcze, turystyczne, znaki i tablice gdyż zostały zbudowane dla Ciebie i innych ludzi.
10. Młody las do 4 metrów wysokości wymaga opieki. Nie wchodź na taką powierzchnię.
11. Las nie jest wszystkim, ale bez lasu wszystko jest niczym.
12. Lasy są podstawą życia na Ziemi. Chroniąc lasy podtrzymujemy życie.