Lista aktualności Lista aktualności

KONKURS "Lasy, nasze wspólne dobro"

KONKURS:POKAŻ NAM CO ZNACZĄ DLA CIEBIE EUROPEJSKIE LASY!

Jeśli masz od 5-19 lat, głowę pełną pomysłów oraz talent artystyczny, koniecznie weź udział w Konkursie Plastycznym w ramach Europejskiego Tygodnia Leśnego. Wystarczy, że narysujesz lub namalujesz obraz przedstawiający temat: „Lasy, nasze wspólne dobro". Przedstaw w swojej pracy Europejskie lasy oraz korzyści jakie one przynoszą, i podziel się swoimi pomysłami z innymi osobami z Twojej okolicy! Twoja praca ma szansę zawisnąć na specjalnej wystawie podczas Europejskiego Tygodnia Leśnego w Warszawie, w październiku, oraz może zostać opublikowana w kalendarzu Europejskiego Tygodnia Leśnego.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

Konkurs Plastyczny a ramach Europejskiego Tygodnia Leśnego skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat. Przewidziane są trzy kategorie wiekowe uczestników konkursu:

  • Od 5 do 8 lat
  • Od 9 do 12 lat
  • Od 13 do 19 lat

 

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Prace mogą być narysowane, namalowane, naszkicowane jak również stworzone w formie cyfrowej. Do wykonania pracy można użyć: pióra, ołówka, kredek, węgla, farb olejnych, akrylowych oraz akwarelowych. Aby zgłosić pracę należy ją zeskanować lub sfotografować i załączyć w formacie JPEG w wyznaczonym miejscu w formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie  www.fao.org/about/meetings/european-forest-week/art-contest. Maksymalny rozmiar pliku wynosi 5 MB. Zwycięska oraz trzy wyróżnione prace będą wybierane w trzech kategoriach wiekowych. Prace można przesyłać do 31 lipca.

 

CO MOŻNA WYGRAĆ?

Informacja o osobach nagrodzonych pierwszym i drugim miejscem w trzech kategoriach wiekowych będzie zamieszczona na  stronie internetowej Europejskiego Tygodnia Leśnego (9 - 13 października 2017 r.). Wyniki konkursu będą również ogłoszone podczas wystawy w Warszawie zorganizowanej w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Leśnego, a prace osób które zajęły pierwsze i drugie miejsca zostaną opublikowane w kalendarzu Europejskiego Tygodnia Leśnego. Osoby te otrzymają również kopię kalendarza ze swoją pracą, a zwycięzcom zostaną dodatkowo wręczone Certyfikaty Uznania.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Aby dowiedzieć się więcej szczegółów o konkursie i zapoznać się z pełnym regulaminem uczestnictwa, odwiedź stronę  Europejskiego Tygodnia Leśnego.


Ćwiczenia Straży Pożarnych

Dnia 11 lipca b.r. na terenach leśnych Nadleśnictwa Zawadzkie odbyły się niezapowiedziane manewry jednostek straży pożarnych w których wzięli udział strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej ze  Strzelec Opolskich i Kędzierzyna –Koźla oraz ochotnicy z OSP z Gąsiorowic, Łazisk  i Jemielnicy. Z wielkim zaangażowaniem  ćwiczyli orientację w terenie, lokalizację pożarów leśnych, podawanie linii wody na dalsze odległości i dysponowanie samolotami.

konkurs "obiektywnie śląskie"

3 lipca rozpoczęła się VIII edycję konkursu na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku Obiektywnie śląskie.


Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: Śląsk&Zabawa. Odniesienie do zabawy interpretujemy szeroko: jako umiejętność świętowania Ślązaków, cieszenia się z życia i radowania, również wspólnego mimo trudów życia oraz pracy. Zależy nam na tym, by uczestnicy konkursu pokazali również współcześnie rozumiane pojęcia zabawy, niekoniecznie tylko biesiad itp., a także odnieśli się w swoich pracach do tematu: radości, szczęścia, uśmiechu. Mamy nadzieję, ze ponownie wyłonimy ciekawe i oryginalne prace prezentujące nasz region.

Najlepsze prace tegorocznej edycji wybiorą tak znamienite osobowości świata kultury jak: Lech Majewski, Adam Sikora, Jacek Joostberens, Antoni Cygan  oraz Joanna Wnuk Nazarowa.

Uczestnicy konkursu dla wyrażenia tematu będą mogli tradycyjnie posłużyć się: Fotoreportażem, składającym się z od 3-7 zdjęć, Fotokastem:  maks.
2 min oraz Filmem również maks. 2 min. Termin przesyłania prac mija
15 września br.

Wszystkie prace spełniające warunki konkursu będą zamieszczane na stronie konkursu: www.obiektywnieslaskie.pl, poprzez którą można oddawać głosy na swoje ulubione fotoreportaże, filmy i fotokasty - dodatkowa nagroda publiczności.

Ogłoszenie wyników VIII edycji oraz wernisaż wystawy nastąpi podczas uroczystego finału, który podobnie jak w zeszłym roku odbędzie w prestiżowym budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, w piątek 20 października. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji na stronie konkursu.

 

 

Po finale tradycyjnie wystawa najlepszych fotoreportaży konkursu będzie eksponowana w wielu atrakcyjnych miejscach, niezwykle uczęszczanych:  NOSPR, Szyb Maciej, Kino Kosmos, Akademia Muzyczna, katowicki dworzec PKP, atrium  budynku Altus, Raciborskie Centrum Kultury.

 

 

Kontakt to organizatora konkursu:

Anna Kokolus, Kokolus@obiektywnieslaskie.pl

                                                                                               

 

 


Dni Gminy Zawadzkie

W dniach 24-25 czerwca 2017 r. odbyły się Dni Gminy Zawadzkie, w których organizację aktywnie włączyło się Nadleśnictwo Zawadzkie.  W sobotę Zespół Sygnalistów Myśliwskich Waltornia swoim występem uświetnił uroczystą Sesję Rady Miejskiej. W niedzielne popołudnie na stadionie miejskim  przygotowano stoisko edukacyjne, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Odwiedzający mieli okazję obejrzeć ekspozycję dotyczącą leśnych ptaków oraz spróbować swych sił w  przyrodniczych zagadkach i łamigłówkach. Kulminacyjnym punktem tego dnia był słodki deszcz, czyli zrzut cukierków z pokładu śmigłowca na płytę stadionu. 

Sukces Zespołu Waltornia

Z dumą informujemy, iż Zespół Sygnalistów Myśliwskich Waltornia działający przy Nadleśnictwie Zawadzkie odniósł ogromny sukces podczas XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej który odbył się w dniach 16-17 czerwca 2017 r.

Zespół w składzie Martyna Jamrozik, Arkadiusz Tokarz, Wojciech Krzyżostaniak, Tomasz Gomułka i Mariusz Jamrozik zdobył I miejsce w kategorii MEs. Martyna Jamrozik została Mistrzem Polski w klasie B.


Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej 2017

7 czerwca b.r. przy Letniej Leśnej Izbie Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie odbył się kolejny, VII Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej. Impreza ta, adresowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Rangę spotkania doceniają również zaproszeni Goście: Wicestarosta Strzelecki Janusz Żyłka, Burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski, Wiceburmistrz Kolonowskiego Konrad Wacławczyk oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i organizacji.
Na deskach leśnej sceny, ponad 200 uczestników rywalizowało w 3 kategoriach wiekowych o nagrodę główną – statuetkę Złotej Wilgi. Jury, w składzie którego zasiedli: Pani Justyna Gireń – animator z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem, Pan Stanisław Kiełek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawadzkiem i Pan Arkadiusz Mańczyk- Pracownik Nadleśnictwa Zawadzkie nie miało łatwego zadania. Ostatecznie, po burzliwej naradzie, nagrody z rąk Nadleśniczego Grzegorza Furmańskiego oraz zaproszonych Gości odebrali:
W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych:
• Solistka Wiktoria Brzozowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Staniszczach Małych – Spóroku,
• Zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrówce
W kategorii uczniów klas IV-VI Szkół podstawowych:
• Solistka Natalia Stranc z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem
• Zespół z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kielczy
W kategorii uczniów Szkół Gimnazjalnych:
• Duet Weronika Porosiło i Olivia Podlodowska z Publicznego Gimnazjum w Jemielnicy
• Zespół z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem
Jury nagrodziło również uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem
Piękna pogoda, świeże powietrze i leśne otoczenie sprawiły, że rywalizacja upłynęła w przyjaznej atmosferze oraz przyniosła uczestnikom dużo radości.

Jubileusz Koła TPL

24 maja 2017 r. na deskach Kinoteatru w Zawadzkiem odbyła się kolejna Konferencja zorganizowana przez Nadleśnictwo Zawadzkie i Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem. Konferencja inna niż zwykle, gdyż uświetniająca jubileusz dziesięciolecia działalności Koła TPL. Z tej okazji nie zabrakło szacownych Gości:  Przedstawiciela RDLP w Katowicach Sławomira Forystka, Wicestarosty Strzeleckiego Janusza Żyłki, Burmistrzów Zawadzkiego, Kolonowskiego i Dobrodzienia, Wójtów Gmin Jemielnica, Pawonków i Wielowsi. Na zaproszenie Nadleśniczego Grzegorza Furmańskiego oraz Marii Andrzejewskiej – Prezes Koła przybyli również  przedstawiciele lokalnych organizacji, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie oraz członkowie Koła.

O genezie powstania Koła TPL i jego historii opowiedziała Pani Prezes, która również przedstawiła działania podejmowane na rzecz lokalnej społeczności: rajdy piesze i rowerowe, konkursy fotograficzne, plastyczne, literackie i recytatorskie, warsztaty edukacyjne,  konkursy piosenki  oraz impreza biegowa - Cross „W pogoni za bobrem".

Tematem Konferencji  były „Zasoby naturalne, klimat i warunki geologiczne dorzecza środkowej Małej Panwi". Temat nieprzypadkowy, gdyż głównymi prelegentami byli członkowie Koła a jednocześnie osoby na co dzień zajmujące się tymi zagadnieniami: Pan dr Arkadiusz Baron – znany historyk oraz prof. dr hab. Joachim Szulc – Profesor Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli o zmianach kulturowych w dziejach i wpływie zasobów naturalnych na obecny kształt regionu  Doliny Małej Panwi oraz zapoznali uczestników z rysem geologicznym naszych terenów.

Jak na Jubileusz przystało nie zabrakło podziękowań dla samorządów i instytucji wspierających działania Koła TPL oraz dla najaktywniejszych członków Towarzystwa. Nie obyło się również bez podziękowań ze strony szkół i przedszkoli , które korzystają z bogatej oferty Koła. Działania Koła na  docenione zostały również przez wszystkie lokalne samorządy na terenie których położone jest Nadleśnictwo Zawadzkie.

Spotkanie uświetnił koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Waltornia oraz występy młodych artystów, laureatów konkursów organizowanych przez Koło TPL i Nadleśnictwo Zawadzkie.


Informacja o zmianie siedziby Nadleśnictwa

W związku z modernizacją biurowca, Nadleśnictwo Zawadzkie informuje o czasowym przeniesieniu swojej siedziby na ul. Opolską 21B w Zawadzkiem  ( piętro budynku firmy EnergoSilesia). 
Adres korespondencyjny oraz numery telefonów nie ulegają zmianie.
 

Akcja 100 drzew na minutę

W ramach ogólnopolskiej akcji „1000 drzew na minutę"  sadzenie drzewek wraz z lokalną społecznością odbyło się w Nadleśnictwie Zawadzkie w dniu 10 kwietnia b.r. Władze samorządowe z Burmistrzem Zawadzkiego Panem Mariuszem Stachowskim oraz Wójtem Jemielnicy Panem Marcinem Wycisło na czele, przy wsparciu uczniów szkół  z Gminy Zawadzkie   wspólnie posadzili sadzonki dzikich jabłoni na terenie Zespołu Administracyjno-Edukacyjnego przy leśniczówce Zarzecze w Kielczy.

Hasło akcji wynika z prostego przeliczenia liczby 500 milionów drzew sadzonych corocznie przez Lasy Państwowe na liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. Celem akcji jest podkreślenie ze szczególną mocą znaczenia lasów w życiu społeczeństwa.

Podczas wspólnej pracy, Nadleśniczy Pan Grzegorz Furmański przypomniał, że lasów w Polsce przybywa i dzięki pracy leśników zachowana będzie ich trwałość  dla przyszłych pokoleń.  


1000 drzew na minutę

W kalendarzu już wiosna, dlatego w lesie ruszyły prace odnowieniowe. Ponad 1milion 200 tysięcy sadzonek zostanie posadzonych na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie. Zdecydowana większość z nich została wyprodukowana w szkółce kulisowej w Kielczy. Tam, gdzie jest to możliwe, wykorzystywane jest odnowienie naturalne czyli samosiew.

Gatunki drzew do odnowień leśnicy dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że wybór gatunków dyktują warunki środowiska i sadzone są drzewa takie, jakie powinny naturalnie rosnąć na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia. Oprócz głównych gatunków takich jak sosna, świerk, modrzew, dąb, buk wysadza się gatunki biocenotyczne zwiększające bioróżnorodność, odporność i będące bazą pokarmową dla ptaków np. kaliny, jarzęby, głogi, dzikie jabłonie i grusze.

Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną opartą  na zasadzie zachowania trwałości i ciągłości użytkowania, dlatego zawsze na miejsce ściętych drzew sadzimy nowe. W ten sposób zapewniona będzie możliwość korzystania z lasów dla naszych dzieci i wnuków.


Nie wyrzucaj śmieci do lasu

Wielkimi krokami nadchodzi wiosna, czas porządków. Pamiętajmy aby śmieci nie trafiały do lasu!

/documents/18204/21914296/nie_wyrzucaj_smieci_do_lasu.pdf/90e4a296-5cf8-40aa-9793-f4d69c0fda43


Ferie w Nadleśnictwie Zawadzkie

Zima pozornie wydaje się nudną porą roku. Jednak to idealny czas do obserwacji przyrody i poznawania zwierząt leśnych po tropach i śladach. Dokarmianie ptaków w karmnikach stwarza możliwości wypróbowania się w roli fotografa-ornitologa. Spacer po lesie pozwoli w pełni wykorzystać wolny czas, odpocząć i „naładować akumulatory".
Leśnicy z Nadleśnictwa Zawadzkie zapraszają do spędzenia wolnego czasu w ferie na leśnych ścieżkach.
Naprawdę warto!
Informacji na temat prowadzonych zajęć edukacyjnych udziela Pani Agnieszka Jamrozik tel. 508348383

Konkurs "Las w poezji"

„Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach.
Pożyczyliśmy ją tylko od naszych dzieci"

Słowami Antoin de Saint Exupery´ego dokonano otwarcia IX Rejonowego Konkursu Recytatorskiego „Las w poezji" w dniu 7 lutego 2017 r., który odbył się w Kinoteatrze w Zawadzkiem. Organizatorami konkursu byli Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem, Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie. W konkursie wzięło udział 70 uczestników z 18 placówek oświatowych znajdujących się na terenie administracyjnym Nadleśnictwa Zawadzkie.

Głównymi celami konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów oraz stworzenie młodym artystom możliwości prezentacji na podstawie znanych utworów literackich oraz utworów własnego autorstwa. Uczestników, podzielonych na trzy kategorie wiekowe oceniało jury, w składzie którego zasiedli nauczyciele poloniści, przedstawiciele Rady Rodziców, Nadleśnictwa Zawadzkie oraz Koła TPL, biorąc pod uwagę między innymi opanowanie tekstu na pamięć, dykcję, intonację i dobór środków przekazu artystycznego. Uczniowie prezentowali się na „leśnej" scenie wykorzystując liczne rekwizyty i przebrania. Ze względu na wysoki poziom wykonywanych utworów jury nie miało lekkiego zadania. Jego werdykt był następujący :

KATEGORIA:  PRZEDSZKOLE

I miejsce i tytuł  Mistrza Recytacji

-  Martyna Skorzycka  Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

II miejsce – Paulina Kłaptocz  Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

III miejsce – Lena Rózga  Publiczne Przedszkole Nr 3 z Oddz. Żłobkowym w Zawadzkiem

Wyróżnienia

- Karolina Szłapa  Publiczne Przedszkole Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

- Jan Płaszewski Publiczne Przedszkole w Żędowicach

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE   Kl. I-III

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Agata Żurawska- PSP Jemielnica

II miejsce – Wiktoria Winkler -PSP Zawadzkie

III miejsce – Pola Markowska -PSP Nr1 Kolonowskie

Wyróżnienia:            

Laura Jałowiecka- PSP Staniszcze Wielkie- Kolonowskie 3

Natalia Skolik- PSP Zawadzkie

KATEGORIA: SZKOŁY  PODSTAWOWE KL. IV-VI

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Natalia Stranc-PSP Zawadzkie

II miejsce – Rafał Sowa- NSP  Bzinica Stara

III miejsce – Emilia Klonz- PSP Zawadzkie

Wyróżnienia:

Patrycja Walczak-PSP Staniszcze Małe-Spórok  

Małgorzata Ludwig-PSP Zawadzkie                                                           

 KATEGORIA: GIMNAZJA I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Adam Koźlik - ZSG Żędowice

II miejsce – Patryk Wiertel - PG nr1 w Zawadzkiem

III miejsce – Maria Sobol -ZS Krupski Młyn

Wyróżnienia:

Martina Sowa-ZSP Zawadzkie

Martyna Pyttel - ZSG Żędowice

Wręczenia statuetek i nagród ufundowanych przez Nadleśnictwo Zawadzkie i Radę Rodziców PSP w Zawadzkiem dokonali: Grzegorz Furmański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie, Maria Andrzejewska, Prezes TPL „Dolina Małej Panwi" i Beata Brzezińska, Dyrektor PSP w Zawadzkiem.

Konkurs wzbogaciła prezentacja multimedialna o tematyce przyrodniczej i filmiki prezentujące popisy uczestników konkursów z wcześniejszych lat przygotowane przez Panią Jolantę Zajączkowską, nauczycielkę przyrody z PSP Zawadzkie. Czas oczekiwania na wyniki  skróciły występy uczniów z PSP Zawadzkie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Rabickiej. Duże podziękowania należą się zaangażowanej grupie nauczycieli z PSP w Zawadzkiem, Zarządowi TPL, opiekunom grup i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie i organizację konkursu.


Narada wigilijna

W dniu 20 grudnia 2016 r. odbyła się tradycyjna narada gospodarcza połączona ze spotkaniem opłatkowym. W uroczystości uczestniczyli pracownicy, emerytowani pracownicy , przedstawiciele Zakładów Usług Leśnych  działających na terenie naszej jednostki oraz zaproszeni Goście. Nie zabrakło również Kapelana Leśników Opolszczyzny Ks. Rajmunda Kały.

Na początku spotkania nastąpiło podsumowanie mijającego roku.  Zbigniew Brzeziński, Zastępca Nadleśniczego przedstawił wykonanie prac gospodarczych we wszystkich działach gospodarki leśnej oraz inwestycje  wykonane w 2016 r. Piękno naszych lasów można było podziwiać  w diaporamie p.t. „Przyroda Nadleśnictwa Zawadzkie w obiektywie leśników i nie tylko", w której w większości wykorzystano  zdjęcia autorstwa pracowników Nadleśnictwa Zawadzkie.

 Świąteczne życzenia wszystkim uczestnikom i ich bliskim złożył Nadleśniczy Grzegorz Furmański, a ks. Kapelan Rajmund Kała zachęcił do rodzinnego spotkania przy wigilijnym stole. Po tradycyjnym łamaniu opłatkiem i życzeniach wystąpił zespół muzyków reprezentujących Technikum Leśne w Brynku i Nadleśnictwo Zawadzkie.  Na zakończenie nastąpiło przekazanie światełka betlejemskiego, które Nadleśnictwo otrzymało od Drużyny Harcerskiej „Nieprzetarty Szlak" prowadzonej przez Brata Pawła Siennickiego.


Choinki nadziei

6 grudnia, Nadleśnictwo Zawadzkie wspólnie z Fundacją Arka przygotowało akcję p.n. „Choinka nadziei" w Domu Pomocy dla osób starszych prowadzony przez Stowarzyszenie „Siedlisko" w Staniszczach Wielkich.  Leśnik, Arkadiusz Mańczyk i pensjonariusze ośrodka ubrali piękną choinkę i długo rozmawiali na temat zwyczajów i obrzędów świątecznych. 


V Rajd Śladami Leśniczówek

5 listopada 2016r (w sobotę) po raz piąty odbył się  Rajd Rowerowy Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie. Organizatorami byli Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie. Trasa V Rajdu Szlakiem Leśniczówek Nadleśnictwa prowadziła do Leśniczówki „Krupski Młyn". Rajd miał na celu: rozwijanie i propagowanie inicjatyw i działań na rzecz szerzenia wiedzy o lesie, poznanie historii i dziejów współczesnych Leśniczówki w Krupskim Młynie, promowanie polskich lasów i osiągnięć polskiego leśnictwa, rozwijanie turystyki leśnej i popularyzację turystyki rowerowej, odkrywanie walorów jesieni w lasach Doliny Małej Panwi.

W rajdzie uczestniczyło ponad 50 osób: członkowie TPL, członkowie PTTK,  pracownicy Nadleśnictwa, miłośnicy turystyki leśnej i rowerowej, dzieci i młodzież z PSP Zawadzkiem, ZSG w Kielczy, ZSS w Zawadzkiem.

Rajd rozpoczął się zbiórką uczestników przy Centrum Informacji Turystycznej w Zawadzkiem. Powitania i prezentacji programu rajdu dokonali Maria Andrzejewska – Prezes Koła TPL oraz Agnieszka Jamrozik - przedstawiciel Nadleśnictwa Zawadzkie, natomiast przebieg trasy przedstawił Edward Dziedzic członek Zarządu TPL. Trasa Zawadzkie – Krupski Młyn wiodła wzdłuż szlaków turystycznych rowerowych (szlakiem czarnym i zielonym) przez Żędowice i Kielczę do Leśniczówki w Krupskim Młynie. Długość trasy w obie strony to ok. 25 km. Nad bezpieczeństwem podczas jazdy czuwali panowie z OZ/PTTK. W tym dniu dopisała piękna słoneczna pogoda. Uczestnicy rajdu na trasie przejazdu podziwiali piękno lasów w jesiennych barwach. Na mecie przy leśniczówce „Krupski Młyn" rajdowiczów powitał leśniczy Zbigniew Suma, który wspólnie z p. Agnieszką zaprezentowali leśnictwo i historię leśniczówki. Uczestnicy podziwiali pięknie urządzony teren przy leśniczówce, skorzystali także z poczęstunku turystycznego.  Kolejne rajdy szlakiem leśniczówek pozwalają bliżej poznać teren nadleśnictwa, a jednocześnie promują Nadleśnictwo Zawadzkie.


Inwentaryzacja zwierzyny leśnej

W dniach 17-21 października b.r. na terenach leśnych Nadleśnictwa Zawadzkie miała miejsce inwentaryzacja zwierzyny leśnej.

Święto Drzewa 2016

Program Święto Drzewa realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku to szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzew. Co roku najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja nagradza statuetkami Czarodziejskiego Drzewa. Nadleśnictwo Zawadzkie od wielu lat włącza się w program, zachęcając do sadzenia drzew placówki oświatowe, samorządy, instytucje i osoby niepełnosprawne. Za konsekwentną i wieloletnią realizację programu Święto Drzewa , 10 października b.r. w Bibliotece narodowej w Warszawie , Nadleśnictwo otrzymało z rąk prezesa Klubu Gaja Złote Czarodziejskie Drzewo.

W 2016 r.projekt Klubu Gaja  „Święto Drzewa – wśród pól", poświęcony jest roli zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej i łagodzeniu skutków zmian klimatu na terenach rolniczych. Drzewa i krzewy stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu , podnoszą walory wypoczynkowe miejscowości i są ostoją dzikiej przyrody. Znaczenie zadrzewień podkreślił Nadleśniczy Grzegorz Furmański otwierając uroczyste obchody Święta Drzewa w Nadleśnictwie Zawadzkie 12 października b.r. Do sadzenia dzikich jabłoni i dereni jadalnych leśnicy zaprosili uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu administracyjnego nadleśnictwa, przedstawicieli władz samorządowych z Wicestarostą Strzeleckim Januszem Żyłką i Burmistrzem Zawadzkiego Mariuszem Stachowskim oraz lokalne organizacje i stowarzyszenia. 


Ile zwierząt w lesie?

Już niedługo dowiemy się tego, bo od 17 do 22 października na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie odbędzie się wielkoobszarowa inwentaryzacja zwierzyny leśnej, czyli liczenie leśnych zwierzaków. Do udziału akcji nadleśnictwa zapraszają stronę społeczną: organizacje ekologiczne, samorządowe, rolnicze i przedstawicieli rolników. Osoby zainteresowane mogą uzyskać szczegółowe informacje o tym wydarzeniu w odpowiednich nadleśnictwach do 13 października.

Uwaga kierowcy! Zawsze należy zachowywać ostrożność poruszając się po trasach przebiegających przez tereny leśne, jednak szczególnie uważajmy w okresie inwentaryzacji. Prowadzone działania mogą między innymi zwiększyć niekontrolowane wychodzenie jeleni, dzików, saren i innych na drogi leśne i publiczne.


IV Cross Doliny Małej Panwi

Dwustu uczestników stanęło na starcie IV Crossu Doliny Małej Panwi „W pogoni za bobrem" w piękną, słoneczną sobotę 24 września. Jak co roku, trasa biegu prowadziła malowniczymi ścieżkami Nadleśnictwa Zawadzkie. Organizatorzy, Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie przygotowało urozmaicone trasy o dystansach 7 i 12,5 km. Jednak Cross „W pogoni za bobrem" to nie tylko bieganie w pięknych okolicznościach przyrody, to także wspaniała atmosfera rodzinnego pikniku, podczas którego nie zabrakło atrakcji także dla osób towarzyszących biegaczom i ich pociech takich jak biegi dla dzieci i losowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz biegów i co roku ściąga pasjonatów biegania zarówno z okolicznych miejscowości jak i odległych miast takich jak Warszawa, Opole, Katowice i Kraków. Rangę imprezy docenili goście, którzy przybyli na zaproszenie Prezes Koła TPL Marii Andrzejewskiej i Nadleśniczego Grzegorza Furmańskiego. Wspólnie z Wicestarostą Strzeleckim Januszem Żyłką i Burmistrzem Zawadzkiego Mariuszem Stachowskim uroczyście rozpoczęli Cross i wręczali nagrody dla zwycięzców.

Organizację biegu wsparło między innymi Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich, samorządy gminne z Zawadzkiego i Kolonowskiego, Fundacja Górażdże „Aktywni w Regionie" i Zarząd Główny TPL. Pomogli również wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem oraz harcerze z Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem. 

Klasyfikacja biegów dla dorosłych:

Dystans 7 km/ kobiety

I miejsce - Izabela Maj-Dziubańska

II miejsce - Katarzyna Weiss-Ploch

III miejsce - Ewa Śleziak

Dystans 7 km/ mężczyźni

I miejsce - Marcin Bok

II miejsce- Michał Czupkiewicz

III miejsce- Paweł Błaszczyk

Dystans 12,5 km/ kobiety

I miejsce - Mariola Smoll

II miejsce- Izabela Wojtasik

III miejsce - Magdalena Cichoń

Dystans 12,5 km/ mężczyźni

I miejsce - Krzysztof Pachuta

II miejsce - Grzegorz Grzywna

III miejsce - Rafał Janik

Zwycięzcy w biegach dzieci:

kategoria przedszkola-dziewczynki

I miejsce - Lilianna Bartkowiak

II miejsce - Kalina Sujka

III miejsce - Weronika Pachuta

Kategoria przedszkola/ chłopcy

I miejsce - Antek Ludwig

II miejsce - Szymek Szulc 

II miejsce- Igor Proszewski

III miejsce - Jan Mańczyk

Kategoria szkoły podstawowe kl. I-III / dziewczynki

I miejsce Weronika Kurczyk

II miejsce- Zosia Mańczyk

III miejsce- Marysia Ludwig

Kategoria szkoły podstawowe kl. I-III /chłopcy

I miejsce - Wiktor Stiller

II miejsce - Bartek Glanc

III miejsce- Leon Strumiński

Kategoria szkoły podstawowe kl. IV-VI/ dziewczynki

I miejsce - Wiktoria Skorupa

II miejsce- Dominika Klabus

III miejsce- Zosia Danielewicz

Kategoria szkoły podstawowe kl. IV-VI/chłopcy

I miejsce- Fabian Osak

II miejsce- Marian Kiwka 

III miejsce- Mateusz Glanc


Wyświetlanie 101 - 120 z 153 rezultatów.