Lista aktualności Lista aktualności

IV Rajd Śladami Leśniczówek

21 listopada 2015 r. grupa ponad 60 uczestników wyruszyła na trasę IV Rajdu Śladami Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie zorganizowanego przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu "Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie. W tym roku celem była leśniczówka Świerkle. Pomimo zimna i opadów deszczu ze śniegiem podziwiali oni piękno zawadczańskich lasów i mieli okazję wysłuchać ciekawych informacji na temat historii hutnictwa opowiadanych przez Pana Zdzisława Siewierę - emerytowanego Nadleśniczego Nadleśnictwa Zawadzkie. Na mecie rajdu czekało ognisko i pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników Nadleśnictwa. Podczas gdy najmłodsi sprawdzali swoją wiedzę w konkursach o tematyce przyrodniczej, dorośli z zainteresowaniem oglądali dawny piec chlebowy który przed laty został wybudowany przy leśniczówce Świerkle.

Obchody "Święta Drzewa"

Święto Drzewa to ogólnopolska akcja organizowana od 13 lat przez Klub Gaja. Program ten umożliwia bezpośrednie i konkretne działania na rzecz środowiska i ochrony klimatu. Sadzenie drzew pozostaje jednym z najlepszych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Nadleśnictwo Zawadzkie od 2008 r. bierze udział w programie, włączając do akcji szkoły ze swojego  terenu administracyjnego, samorządy, organizacje, stowarzyszenia oraz osoby niepełnosprawne. Za umiejętne podtrzymywanie długotrwałej współpracy w ramach programu Święto Drzewa Nadleśnictwo otrzymało w tym roku nagrodę . Statuetkę Czarodziejskiego Drzewa 2015 odebrał 9 października b.r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie  Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie Grzegorz Furmański .

Tegoroczna edycja ogólnopolskiego Święta Drzewa Klubu Gaja odbywa się pod hasłem "Czytamy drzewom". 20.10.2015 r., , razem z uczniami 14 szkół, dyrektorami, nauczycielami i władzami samorządowymi posadzono jarzęby szwedzkie na terenie leśnictwa Dębie. Aby podkreślić związek natury z literaturą, uczennice ZSG w Kielczy czytały drzewom wiersze L. Staffa.


Piknik Ekologiczny "Grzybobranie"

20 października b.r. Nadleśnictwo Zawadzkie wspólnie ze Stowarzyszeniem Civitas Christiana z Piotrówki i Domem Pomocy Społecznej w Zawadzkiem zorganizowało na terenie leśnictwa Dębie kolejny już Piknik Ekologiczny „Grzybobranie". Organizatorzy przygotowali moc atrakcji: koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia", konkursy dla dzieci, wystawę malarstwa, pokazy tresury psów policyjnych. Do południa uczestnicy mieli za zadanie nazbierać jak największą ilość grzybów jadalnych, które później były oceniane przez znawcę Pana Andrzeja Wrzodaka – emerytowanego pracownika nadleśnictwa. Pan Nadleśniczy Grzegorz Furmański wręczył nagrody trzem najwytrwalszym grzybiarzom, którzy w koszach przynieśli dorodne kozaki i piękne podgrzybki. Zabawa przy ognisku trwała aż do zmierzchu.  


"Czarodziejskie Drzewo 2015" dla Nadleśnictwa Zawadzkie

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Celem programu jest edukacja dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia.

Nadleśnictwo Zawadzkie uczestniczy w tej akcji od 2008 r. zapraszając do sadzenia drzew uczniów szkół, lokalne samorządy, stowarzyszenia i instytucje.  Za udział w ubiegłorocznej akcji przebiegającej pod hasłem „Drzewo Wolności" zostaliśmy uhonorowani nagrodą Czarodziejskiego Drzewa 2015.  Zostaliśmy docenieni   za umiejętne podtrzymywania długotrwałej współpracy w ramach programu Święto Drzewa. W ubiegły piątek, 9 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie  Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie Grzegorz Furmański odebrał trzecią już statuetkę z rąk Pana Jacka Bożka Prezesa Klubu Gaja.


III Cross Doliny Małej Panwi

200 biegaczy stanęło w sobotnie południe, 26 września 2015 r. na starcie III Crossu Doliny Małej Panwi „W pogoni za bobrem" zorganizowanego przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie  . Do pokonania mieli 7 lub 12,5 km trasę, która prowadziła przez malownicze zakątki Doliny Małej Panwi i tereny leśne Nadleśnictwa Zawadzkie. Każdy biegacz, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal. Na dystansie 7 km wygrała Izabela Maj Dziubańska , druga była Ewa Śleziak,  a trzecia na metę wbiegła Elżbieta Tokarska. Wśród mężczyzn triumfowali : Adam Piegowski, Krzysztof Olas i Bartłomiej Michalski. Dłuższą trasę najszybciej pokonała  Mariola Smoll przed Dominiką Margos i Katarzyną Ząbkiewicz . Wśród mężczyzn pierwszy na mecie był Jacek Fedorowicz , drugi Krzysztof Fuhl,  a trzeci Daniel Kokot . Zwycięzcom puchary wręczała  Maria Andrzejewska – prezes Koła TPL, Grzegorz Furmański  Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie oraz Mariusz Stachowski Burmistrz Zawadzkiego.  Pucharami wyróżniono również najstarszego i najmłodszego zawodnika. Biegowi głównemu towarzyszyły zawody dla dzieci na dystansie 100 i 200 m oraz bieg VIP-ów. Ruch na świeżym powietrzu sprawił że apetyty dopisywały: pyszne ciasto z kawą oraz kiełbaski z ogniska cieszyły się ogromną popularnością.  Przygotowane przez leśników stoisko edukacyjne z zabawami  i konkursami wiedzy o lesie jak magnes przyciągało najmłodszych.  Pod koniec imprezy odbyło się wyczekiwane przez wszystkich biegaczy losowanie nagród: sprzętu turystycznego, akcesoriów sportowych oraz nagród głównych takich jak smartfon, tablet oraz rower.

Uczestnicy nie szczędzili pochwał za organizację imprezy,  profesjonalne przygotowanie i oznakowanie malowniczej trasy oraz obiecywali że za rok na pewno znowu spróbują dogonić bobra
w Zawadzkiem.


Dni Gminy Zawadzkie

W dniach 20 i 21 czerwca odbyły się  " Dni Gminy Zawadzkie. W niedzielę , po odegraniu sygnału „Powitanie" przez  Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia" przy Nadleśnictwie Zawadzkie,  nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości.  Na stadionie miejskim leśnicy przygotowali dla wszystkich mieszkańców wystawę zdjęć przyrodniczych autorstwa Pana Zdzisława Żuchowskiego oraz stoisko promocyjno- edukacyjne na którym młodzi mieszkańcy Gminy mieli okazję poznać podstawowe gatunki drzew naszych lasów oraz odcisnąć tropy leśnych zwierząt w piasku. Chętni mogli się sprawdzić w konkursach wiedzy leśnej. Największą atrakcją zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych był pokaz gaszenia pożaru przy pomocy śmigłowca. Strażacy z OSP w Zawadzkiem rozpalili ognisko na płycie boiska a śmigłowiec który specjalnie na tę okazję przyleciał z Brynka dokonał dwukrotnego zrzutu wody. Na koniec z helikoptera wyrzucono słodki deszcz cukierków, które mogli zbierać wszyscy zgromadzeni wokół płyty boiska. 

Konkurs Foto rozstrzygnięty!

19 czerwca w Sali Konferencyjno-Edukacyjnej Nadleśnictwa Zawadzkie odbyło się podsumowanie kolejnej edycji konkursu fotograficznego, którego tematem w tym roku były „ Kwiaty leśne Nadleśnictwa Zawadzkie" zorganizowanego. Na konkurs, zorganizowany przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie  wpłynęło 47 prac w trzech kategoriach. Jury, w skład którego weszli fotografujący członkowie TPL i leśnicy długo zastanawiali się, oceniając wszystkie prace, gdyż poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy.

Werdykt Jury był następujący:

W kategorii uczniów szkół podstawowych:

I miejsce – Fabian Goletz – PSP Staniszcze Małe - Spórok

II miejsce – Nikola Piskorz – PSP Zawadzkie

III miejsce – Dawid Deja – Psp Staniszcze Małe - Spórok

Wyróżnienie – Victoria Stępień – PSP Zawadzkie

W kategorii uczniów szkól gimnazjalnych:

I miejsce – Michał Koj – PG Kolonowskie

II miejsce – Marcin Skrzypiec – PG Zawadzkie

III miejsce – Kamila Borek – PG Zawadzkie

Wyróżnienia – Aneta Wyrwich – PSP Zawadzkie i Natalia Garbas – PG Jemielnica

W kategorii osób dorosłych:

I miejsce – Sabina Pluta

II miejsce -  Bernadetta Piskorz

Nagrodzone osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody książkowe ufundowane przez Nadleśnictwo Zawadzkie. 

O terminie uroczystego wręczenia nagród poinformujemy w późniejszym terminie.


Uwaga - Zmiana miejsca kancelarii leśnictwa Kolonowskie

Informujemy, iż od 1 czerwca 2015 r. kancelaria leśnictwa Kolonowskie mieści się w budynku Urzędu Miejskiego w Kolonowskiem, ul Ks. Czerwionki 39.

Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej

Czerwiec to miesiąc wyjątkowo ciężki dla uczniów, długie miesiące przyswajania szkolnej wiedzy dają poczucie zmęczenia. Poza tym za oknami kipi zieleń i aż kusi żeby na chwilę oderwać się od szkolnych obowiązków. Wiedzą o tym leśnicy z Nadleśnictwa Zawadzkie, w którym przez obiekty edukacyjno-turystyczne przewija się rocznie kilka tysięcy młodych ludzi. Uczniowie okolicznych szkół mieli okazję naładować swoje „akumulatory" uczestnicząc w V edycji Przeglądu Piosenki Leśno-Przyrodniczej, który odbył się 2 czerwca b.r. na terenie Letniej Leśnej Izby Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie.

W tym roku do Przeglądu zgłosiło się łącznie 184 uczestników z 11 szkół, którzy walczyli o statuetki złotej wilgi w trzech kategoriach konkursowych. Zmaganiom młodych talentów przyglądali się zaproszeni goście: Wicestarosta Strzelecki Pan Janusz Żyłka, Burmistrzowie Zawadzkiego i Kolonowskiego, przedstawiciele Rad Miejskich i Gminnych, lokalnych Stowarzyszeń oraz Dyrektorowie szkół. Jury, w składzie którego zasiedli zarówno profesjonalni muzycy jak i amatorzy śpiewania miało naprawdę ciężki wybór. W kategorii szkół podstawowych kl. I-III zwyciężyła solistka Natalia Stranc (Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem) oraz zespołowo grupa z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kielczy. W kategorii szkół podstawowych kl. IV-VI triumfowała solistka Dominika Smieja (Publiczna Szkoła Podstawowa w Jemielnicy) oraz Zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem. W kategorii gimnazjalnej wygrała solistka Martyna Płazińska (Publiczne Gimnazjum w Jemielnicy) i Zespół „Canto" z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem. Wszyscy zwycięzcy otrzymali również nagrody w postaci pluszowych maskotek – misiów w stroju leśnika.

Imprezę uatrakcyjnił występ Natalii Machelskiej – zdobywczyni pierwszych edycji Przeglądu oraz Wiktorii Winkler.

Podczas imprezy dokonano również podsumowania programu edukacyjnego „Mały odkrywca przyrody" realizowanego przez klasę II a Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie. 


Cietrzewisko 2015

23 i 24 maja 2015r. Nadleśnictwo Zawadzkie brało udział w Festynie Leśno-Łowieckim „Cietrzewisko" w Koszęcinie. Licznie odwiedzającym stoisko edukacyjne nie przeszkodziła brzydka pogoda. Pomimo deszczu i zimna każdy chciał obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez zawadczańskich leśników, zobaczyć w mokrym piasku tropy zwierząt leśnych i sprawdzić swoją wiedzę leśną w konkursach.
Podczas pikniku odbywał się również Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego". Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia" działający przy Nadleśnictwie Zawadzkie wywalczył I miejsce w klasie Mes. 

Konferencja "Leśne rośliny i zwierzęta niebezpieczne"

Może się czasami wydawać, że w przeciwieństwie do krajów tropikalnych, trujące rośliny i jadowite zwierzęta nie stanowią w Polsce większego zagrożenia dla człowieka. Przeczą temu jednak informacje prasowe i alarmujące statystyki szpitalne. Warto wiedzieć, co możemy spotkać w lesie, jakich roślin się wystrzegać i przed czym chronić dzieci podczas spacerów na łonie przyrody.

Odpowiedzi na te pytania przyniosła Konferencja „ Leśne rośliny i zwierzęta niebezpieczne", zorganizowana przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z Panem Wicestarostą Januszem Żyłką na czele, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie, nauczyciele przyrody, członkowie Koła TPL i oddziału PTTK w Zawadzkiem. Podczas prezentacji przygotowanej przez Nadleśnictwo Zawadzkie dowiedzieli się oni czym grozi przypadkowe spożycie owoców cisa, trzmieliny oraz jak groźna dla zdrowia a nawet życia bywa konwalia – kwiat, którego pięknem zachwycamy się wiosną. „Nie chcemy straszyć, czy wzbudzać lęku przed wejściem do lasu – przekonywał Nadleśniczy Grzegorz Furmański – ale warto znać kilka roślin, których spożycie może być zagrożeniem dla zdrowia". Gorąco dyskutowano również na temat kleszczy i chorób wywoływanych przez te maleńkie, ale bardzo niebezpieczne pajęczaki. „ Dobrze, że Nadleśnictwo porusza takie tematy, dla nas, organizatorów różnych zajęć i wycieczek do lasu taka wiedza jest bezcenna. Liczymy że takie spotkania będą kontynuowane" – mówiła jedna z uczestniczek, nauczycielka ze szkoły w Zawadzkiem.
Spotkanie zakończyło się spacerem po ogrodzie edukacyjnym przy nadleśnictwie oraz wspólnym ogniskiem.

Zlot Śladami Dawnego Hutnictwa Regolowiec 2015

Piękna, słoneczna pogoda sprawiła że w sobotę, 16 maja b.r. na teren pola biwakowego Regolowiec w leśnictwie Kolonowskie przybyło prawie 300 uczestników XXXIV Zlotu Śladami Dawnego Hutnictwa organizowanego przez Nadleśnictwo Zawadzkie i Oddział Zakładowy PTTK w Zawadzkiem. Większość z nich przyjechała na rowerach ale byli również miłośnicy nordic-walking oraz grupy piesze. Po turystycznym posiłku organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji : zawody sprawnościowe, kolarski tor przeszkód, konkursy wiedzy leśnej oraz leśne Koło Fortuny. Impreza zakończyła się wręczeniem pamiątkowych medali i pucharów.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich-podsumowanie

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Od 7 do 10 maja 2015 r. w całym kraju odbyły się imprezy prezentujące pomysły zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim.

Do akcji włączyło się również Nadleśnictwo Zawadzkie razem z Kołem Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem oraz Oddziałem Zakładowym PTTK w Zawadzkiem. W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, 7 maja na terenie nadleśnictwa odbył się rajd rowerowy. Uczniowie szkół z gminy Zawadzkie pod opieką leśników, członków Koła TPL" oraz PTTK wyruszyli spod budynku nadleśnictwa trasą biegnącą przez najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca Doliny Małej Panwi takie jak Zameczek Myśliwski i kładka pieszo-rowerowa na rzece Mała Panew. Po drodze mogli posłuchać ciekawostek na temat historii mijanych miejsc oraz zobaczyć osobliwości przyrodnicze, między innymi aleję dębów błotnych w leśnictwie Haraszowskie. Na mecie rajdu, przy zbiorniku wodnym „Liszczok" na własne oczy przekonali się o pozytywnych zmianach w środowisku jakie nastąpiły w wyniku jego budowy: podwyższyła się ilość magazynowanej wody co w znaczącym stopniu urozmaiciło kompleksy leśne monokultur sosnowych., zwiększyła się bioróżnorodność środowiska leśnego oraz biotopu wodnego . Zbiornik „Liszczok" stał się również cennym elementem krajobrazowym i stanowi niepowtarzalny pod względem przyrodniczym obszar w Dolinie Małej Panwi.
Na zakończenie rajdu dzieci i młodzież mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej w przygotowanym konkursie z drobnymi nagrodami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Zawadzkie.
 


Konkurs "Las w poezji"

25 lutego 2015 r. odbyła się kolejna, siódma edycja Konkursu Recytatorskiego „Las w Poezji”. Imprezę zorganizowało Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” przy Nadleśnictwie Zawadzkie przy wsparciu Publicznej Szkoły Podstawowej i Nadleśnictwa Zawadzkie. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody oraz rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej.

   Na scenie zawadczańskiego Kinoteatru, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpiło 74 uczestników reprezentujących 18 szkół z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie. Jury oceniało prezentacje utworów o tematyce leśnej w czterech kategoriach: dzieci przedszkolnych, uczniów szkoły podstawowej z klas I-III ,uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI oraz uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy dlatego Jury nie miało łatwego zadania oceniając wybór utworu literackiego zgodnego z tematyką konkursu, dykcję, intonację,interpretację oraz ogólne wrażenie artystyczne. Duże znaczenie miało również wykorzystanie podkładu muzycznego oraz dobór odpowiednich rekwizytów. W kategorii przedszkolaków I miejsce zdobyła Martyna Skorzycka, II miejsce Wiktoria Dyngus i III miejsce Filip Kozierski. Wśród uczniów z klas I-III tryumfowała Natalia Stranc, druga była Karolina Ślusarz a trzecia Olga Butler. W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV-VI I miejsce wywalczyła Anna Kot, II miejsce Mikołaj Pamuła, III miejsce Anna Macioł. I miejsce w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zajął Kamil Żyłka, II miejsce Paweł Rudyk i III miejsce Mateusz Pilarski. Specjalne wyróżnienie otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem.
    Puchary i nagrody dla zwycięzców oraz osób wyróżnionych ufundowało Nadleśnictwo Zawadzkie oraz Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem.
 


Grzybobranie 2014

5 października b.r. na terenie Letniej Leśnej Izby Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie odbyło się kolejne „Grzybobranie „ wspólnie z Nadleśnictwem Zawadzkie, Stowarzyszeniem Civitas Christiana w Piotrówce i Domem Pomocy Społecznej w Zawadzkiem.

Piknik Ekologiczny rozpoczął się występem Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia", działającym przy Nadleśnictwie Zawadzkie. Wszystkich Gości i mieszkańców okolicznych miejscowości przybyłych na spotkanie przywitała Pani Bronisława Latocha – Przewodnicząca oddziału Civitas Christiana w Piotrówce, Brat Paweł Siennicki
z Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem oraz Pan Zdzisław Siewiera – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie. Zebrane „Dary Lasu" oceniał znany grzyboznawca Pan Justyn Kołek, który przeprowadził również warsztaty
z rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących. Konkurs „Leśne Koło Fortuny" przygotowane przez Nadleśnictwo Zawadzkie cieszył się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych, jak również wśród osób dorosłych którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę na tematy leśne. Przy scenie przy Letniej Leśnej Izbie Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie można było obejrzeć pokaz gaszenia ognia przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawadzkiego.
Piękna pogoda sprawiła, że na Piknik Ekologiczny „Grzybobranie" przybyło prawie 500 osób a zabawa trwała do wieczora.
 


II Cross "W pogoni za bobrem"

W sobotę, 27 września 2014 r. odbyła się druga edycja Crossu Doliny Małej Panwi „ W pogoni za bobrem” organizowana przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Zawadzkiem oraz Nadleśnictwo Zawadzkie. Dopisała przepiękna pogoda a ciepłe słońce podgrzewało atmosferę na starcie przy Letniej Leśnej Izbie Edukacyjnej wśród blisko 200 zawodników, którzy rywalizowali na dystansach ok. 7,5 km i ok. 12,5 km.

W tym roku dla uczestników przygotowano dwie nowe, urozmaicone trasy poprowadzone urokliwymi ścieżkami wzdłuż rzeki Mała Panew. Nowością był również elektroniczny pomiar czasu, eliminujący możliwość pomyłek które zdarzają się podczas metody tradycyjnej. Duże i głębokie kałuże po nocnej ulewie nie przeszkodziły zawodnikom w biegu. Na dystansie 7,5 km najszybsza była Izabela Maj – Dziubańska, drugie miejsce zdobyła Małgorzata Kuźmińska-Kurczyk , trzecie Sylwia Ratka. Wśród mężczyzn na metę pierwszy wbiegł Krzysztof Olas , drugi Bartłomiej Michalski a trzeci Marcin Bok . Na dystansie 12,5 km zwyciężyła Dominika Margos przed Beatą Mazgaj ( II miejsce) i Katarzyną Ząbkiewicz
 ( III miejsce). W kategorii mężczyzn triumfował Krzysztof Pachuta , drugi był Jan Kadłuczka a trzeci Dominik Trzepizur. Na mecie na każdego zawodnika czekał medal.
Rangę imprezy docenili goście, którzy przybyli na zaproszenie Pani Marii Andrzejewskiej - Prezes Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu. Puchary dla zwycięzców poszczególnych kategorii i dystansów wręczali : Zbigniew Brzeziński – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Zawadzkie, Roman Kolek -Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Mieczysław Orgacki – Burmistrz Zawadzkiego, Norbert Koston – Burmistrz Kolonowskiego oraz Stanisław Kiełek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawadzkiem.
Cross „W pogoni za bobrem" to również fantastyczna zabawa dla całej rodziny. Przed rozpoczęciem biegu głównego swoje „pięć minut" miały również dzieciaki, które mogły spróbować swoich sił w dystansach 100 i 200 m. Na terenie Letniej Leśnej Izby Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie organizatorzy przygotowali konkurs wiedzy o bobrze oraz zabawy i konkursy dla najmłodszych. Po biegu na świeżym powietrzu wyjątkowo smakowało ciasto z kawą i gorące kiełbaski z ogniska. Na zakończenie imprezy odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów: akcesoriów sportowych, namiotów, śpiworów, odzieży sportowej, biżuterii srebrnej, karnetów do siłowni i zaproszeń do restauracji. Nagrodę główną – wysokiej klasy rower wylosował szczęśliwy biegacz z Zawadzkiego.
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom za udzielone wsparcie rzeczowe i finansowe, bez których nie byłoby możliwe przygotowanie tak wielkiego przedsięwzięcia sportowego.
 


Jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Zawadzkie

      Uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Kielczy w dniu 14 września
 2014 r. rozpoczęto obchody 90-lecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Zawadzkie. Mszę celebrował Kapelan Leśników Opolszczyzny Ksiądz Rajmund Kała wraz z Proboszczem Parafii w Kielczy Księdzem Janem Wypiorem. Uroczystość uświetnił również Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia" działający przy Nadleśnictwie Zawadzkie. Podczas mszy św. na ołtarzu zostały ofiarowane Dary Lasu oraz pamiątkowa świeca wykonana ręcznie z wosku pszczelego. Po mszy Św. Nadleśniczy w swoim wystąpieniu przedstawił zarys 90-lecia Lasów Państwowych wraz z osiągnięciami leśników oraz złożył życzenia rolnikom Gminy Zawadzkie w związku ze Świętem Plonów obchodzonym uroczyście w ubiegłym tygodniu.
       Po mszy korowód złożony z pocztów sztandarowych, Sygnalistów, Księży , pracowników Nadleśnictwa, zaproszonych Gości i mieszkańców Kielczy przeszedł na teren leśniczówki Zarzecze, gdzie dokonano poświęcenia nowych obiektów edukacyjnych wchodzących w skład Zespołu Administracyjno-Edukacyjnego. W Izbie Geologicznej zwiedzający mogli obejrzeć skamieniałości w podświetlonych gablotach ekspozycyjnych, na ścianach zamontowano naturalnej wielkości profil glebowy oraz przekrój warstw geologicznych od okresu prekambru do czasów obecnych. Gości zainteresował również oryginalny rdzeń z przeprowadzonego odwiertu geologicznego sięgający od warstwy wierzchniej gleby aż do wapieni triasowych, który został przeprowadzony na użytku ekologicznym „Koloteich" w leśnictwie Mosty. W części piwnicznej odtworzono wystrój dawnego mieszkania kuźników, którzy zajmowali się przed wiekami na tych terenach wytapianiem rud żelaza.

Na parterze dawnego budynku gospodarczego z 1902 r. urządzono Izbę Historyczną w której miejsce znalazły pamiątki Nadleśnictwa Zawadzkie: dawne mapy, dokumenty, publikacje książkowe dotyczące nadleśnictwa i t.p. Na poprzecznym przekroju dębowego pnia zaznaczono kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Polski, Śląska i terenów Nadleśnictwa Zawadzkie. W Izbie Łowieckiej na piętrze budynku, w drewnianych gablotach oglądać można dawne akcesoria myśliwskie, urządzenia do produkcji kul oraz archiwalne zdjęcia. Uwagę zwiedzających przyciąga rzeźbiona w drewnie kapliczka z figurą Św. Huberta –patrona myśliwych, autorstwa Grzegorza Michny – podleśniczego w Nadleśnictwie Zawadzkie.
      Na pamiątkę Jubileuszu zaproszeni Goście uroczyście posadzili dwie sadzonki sosny pospolitej pochodzącej ze szkółki leśnej w Kielczy. Na zakończenie Pan Nadleśniczy Zdzisław Siewiera wyróżnił dwie osoby tytułem „Przyjaciela Lasu", które wyposażyły Zespół Administracyjno-Edukacyjny : Pana Profesora Joachima Szulca za zbiory geologiczne i paleontologiczne oraz Pana dr Arkadiusza Barona za odtworzenie dawnego mieszkania kuźnika.
 


AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ (ASF)

W 2014 r. potwierdzone zostało wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Tym samym wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej.

 W 2014r. wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę fakt, że regulacje prawne UE zakładają, że w przypadku wystąpienia ASF na terenie jakiegokolwiek kraju wspólnoty, zamyka się obrót trzodą chlewna oraz mięsem nie w całym kraju, jak to miało miejsce w przeszłości, a jedynie w okręgach zapowietrzonym i zagrożonym, oraz mając na uwadze fakt, że ASFV może krążyć w populacji litewskich dzików, zagrożenie wprowadzenia ASFV na terytorium innych, szczególnie sąsiadujących z Litwą krajów UE, jest bardzo wysokie – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Fakt występowania ASFV w populacji dzików stwarza potrzebę włączenia myśliwych oraz leśników w program szkolenia, którego celem jest uświadomienie roli myśliwych i leśniczych w ochronie Polski przed rozprzestrzenieniem się ASF w populacji dzików bytujących w naszych lasach, a tym samym ochronę krajowych stad świń przed wirusem ASF, który w pierwszej kolejności może znaleźć się wśród dzików.

Poniżej zostały przedstawione najczęściej zadawane pytania dotyczące ASF u dzików wraz z odpowiedziami.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, podobnie jak na półwyspie iberyjskim, gdzie ASF został zwalczony w 1999 r., wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.

Jaki jest przebieg i objawy kliniczne ASF u dzików?

U dzików europejskich infekcja prowadzi do bardzo ciężkich, ale nieswoistych objawów ogólnych, jak gorączka, osowienie, utrata apetytu, zaburzenia w poruszaniu się i problemy w oddychaniu. Wystąpić mogą również krwawienia (z nosa, krwawa biegunka, krwawienia skóry). Chore zwierzęta wykazują między innymi ograniczony odruch ucieczki lub inne objawy, jak niechęć do poruszania się i utrata orientacji. Choroba dotyczy wszystkich grup wiekowych i obu płci dzików w równym stopniu i w większości przypadków prowadzi do padnięć zwierząt w okresie 7 - 10 dni po zakażeniu.

Po przekrojeniu zwłok dzika należy zwrócić uwagę na: przekrwione i powiększone węzły chłonne, powiększoną śledzionę i wybroczyny w narządach wewnętrznych, w skórze lub pod skórą. Płuca i drogi oddechowe są często wypełnione pianą.

Brak wymienionych zmian nie wyklucza, że przyczyną nagłego padnięcia dzika, a częściej większej liczby dzików, może być ASF. Z tego powodu zauważenie zwiększonych padnięć dzików powinno stanowić sygnał do podejrzenia ASF. Sekcja dzików powinna być wykonana wyłącznie przez lekarza weterynarii.

Jak choroba jest przenoszona?

Choroba może być przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. W niekorzystnych okolicznościach, do wprowadzenia wirusa na teren naszego kraju, może wystarczyć porzucona kanapka z wędliną sporządzona z mięsa chorego dzika lub świni. Szczególnie niebezpieczna w aspekcie przenoszenia zarazy jest krew dzików. Najmniejsza ilość krwi wystarczy do zakażenia wrażliwych dzików lub świń.

Na co należy zwrócić uwagę?

Wskazane jest zdawanie sobie sprawy z faktu, że aktualnie dziki mogą być ważnym wektorem we wprowadzeniu wirusa ASF do Polski i jego szerzeniu się w populacji dzików, a później świń.

Prosi się zatem myśliwych i leśników o zwrócenie uwagi na zwiększone padnięcia w lesie dzików i poinformowanie o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii (PLW), bezpośrednio, lub za pośrednictwem organów administracji lokalnej. Należy także pobrać próbki do badań laboratoryjnych, które zostaną przesłane do laboratorium przez PLW. Optymalne są próbki krwi i śledziony, ewentualnie węzły chłonne, migdałki, płuca, a w ostateczności, jeśli brak jest wymienionych narządów w tuszy dzika, kość długa lub mostek. Do badań mogą być przesłane nawet tkanki z postępującym procesem gnilnym.

Szczególnie ostrożnym należy być z przedmiotami zanieczyszczonymi krwią lub, które miały z nią kontakt. Do tych przedmiotów należą sprzęt łowiecki, buty, ubiór, szmaty, naczynia, noże.

Prosi się myśliwych o przestrzeganie zasad higieny po polowaniach (nie pozostawianie patrochów w lesie po zakończeniu polowania; dezynfekcję sprzętu łowieckiego).

Myśliwi powinni unikać wchodzenia do chlewni min. Przez 48 godz. od zakończenia polowania.

Litwa jest atrakcyjnym krajem dla turystów i myśliwych. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że trofea i inne produkty z dzików mogą stanowić źródło wirusa i stwarzać ryzyko przeniesienia wirusa ASF i dalszego szerzenia się choroby. To samo dotyczy ubioru i innych przedmiotów.

Jak choroba jest zwalczana?

Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji.

ulotka na temat ASF

Autor: Główny Lekarz Weterynarii


Film" 10lat PGL LP Nadleśnictwa Zawadzkie w Unii Europejskiej"


Dzień Otwarty Funduszy Europejskich

W dniu 10 maja b.r. odbył się Dzień Otwarty Funduszy Europejskich połączony z XXXIII Zlotem Śladami Dawnego Hutnictwa organizowanym przez Nadleśnictwo Zawadzkie i Oddział Zakładowy PTTK w Zawadzkiem.

Piękna, słoneczna pogoda sprawiła że  na teren pola biwakowego Regolowiec w leśnictwie Kolonowskie przybyło ponad 300 osób. Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć wybudowany przez Nadleśnictwo Zawadzkie zbiornik retencyjny Regolowiec. Przedsięwzięcie zostało wykonane przy wsparciu finansowym pochodzącym z Unii Europejskiej w ramach projektu „Zwiększenie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych". Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa  przedstawiająca wszystkie inwestycje Nadleśnictwa dofinansowane ze  środków unijnych dotyczące budowy dróg, obiektów turystycznych, zastawek retencyjnych, małych i dużych zbiorników retencyjnych .  Prezentacja obejmowała również historię powstania Unii Europejskiej i jej rozwój. Przygotowano również wystawę wielkoformatowych zdjęć przyrody wykonanych przez Pana Zdzisława Żuchowskiego. Nadleśnictwo Zawadzkie wraz z odziałem PTTK zorganizowało dla uczestników imprezy liczne konkursy dla dzieci i młodzieży: przyrodniczy, rowerowy, tory sprawnościowe itp. Wszyscy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu Unii Europejskiej w pisemnym teście. Na zwycięzców czekały cenne nagrody. 


Wyświetlanie 121 - 140 z 142 rezultatów.