Asset Publisher Asset Publisher

Utrudnienia z dojazdem do Nadleśnictwa

UWAGA:

W czwartek, tj. 29.09 br. w godzinach od 8.00-15.00 wjazd do Nadleśnictwa będzie zablokowany w związku z trwającą modernizacją drogi wojewódzkiej.

 


Mistrzostwa Świata Drwali

Tegoroczne Mistrzostwa Świata Drwali odbędą się w terminie 8-11 września 2016 r. w Wiśle. Uroczyste otwarcie mistrzostw nastąpi 8 września, w czasie kolejnych dni - 9 i 10 września - będą rozgrywane konkurencje techniczne a ostatniego dnia - sztafeta drużyn narodowych a także widowiskowe konkurencje indywidualne. Podczas wrześniowych zawodów o laur najlepszego na świecie drwala będzie walczyło ponad 100 uczestników.

Organizatorem Mistrzostw Świata Drwali 2016 rozgrywanych w Polsce jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego w Gołuchowie. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest partnerem strategicznym mistrzostw, a gospodarzem Burmistrz Miasta Wisła.


Dni Gminy Zawadzkie

W dniach 18- 19 czerwca 2016 r. odbywały się Dni Gminy Zawadzkie. Nadleśnictwo Zawadzkie tradycyjnie włączyło się w ich organizację. W niedzielę, na stadionie miejskim goście mogli odwiedzić stoisko edukacyjne przygotowane przez leśników , którzy przygotowali atrakcje zarówno dl a młodszych, jak i starszych. Wielkim powodzeniem cieszyła się ptasia mega-łamigłówka. Dla chętnych przygotowano mapy turystyczne nadleśnictwa, z zaznaczonymi najciekawszymi pod względem przyrodniczym i kulturowym miejscami wartymi odwiedzenia. Punktem kulminacyjnym był" słodki deszcz" przygotowany przez Nadleśnictwo Zawadzkie wspólnie z Burmistrzem Zawadzkiego. Z helikoptera na płytę stadionu posypał się grad cukierków. Emocje wzbudził również pokaz gaszenia pożaru przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawadzkiego.


Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej

7 czerwca b.r. na terenie Letniej Leśnej Izby Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie odbył się już po raz szósty Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej, zorganizowany przez Nadleśnictwo Zawadzkie. Uczestnicy prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych klas I-III, uczniów szkół podstawowych klas IV-VI oraz uczniów szkół gimnazjalnych. Łącznie do Przeglądu zgłosiło się 210 uczniów z 12 szkół. Nagrodą główną dla zwycięskiego zespołu oraz solisty lub duetu w każdej kategorii była autorska statuetka Złotej Wilgi, ręcznie wyrzeźbiona w drewnie przez pracownika nadleśnictwa Arkadiusza Mańczyka.  Uczestników, ich opiekunów , dyrektorów szkół oraz zaproszonych gości: Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Miejskich i Gminnych, przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń i organizacji witał Nadleśniczy Grzegorz Furmański.  Oprócz profesjonalnego wykonania utworów muzycznych, młodzi artyści przygotowali rekwizyty oraz akompaniament na różnych instrumentach muzycznych. Nadleśniczy wraz z Wicestarostą Strzeleckim Januszem Żyłką wręczyli statuetki Złotej Wilgi  zwycięzcom:

·         W kategorii szkoły podstawowe klasy I-III – zespołowi  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrówce

Solistce Natalii Stranc z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem

·         W kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VI – zespołowi  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jemielnicy

Solistce Vanessie Cyris z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jemielnicy

·         W kategorii szkoły gimnazjalne – zespołowi  „Canto" z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem

Duetom: Marcie Baier i Katarzynie Siwek z Publicznego Gimnazjum w Zawadzkiem oraz Natalii Niedziela i Kindze Ćmikiewicz z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem

Jury doceniło również statuetką Złotej Wilgi dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem.

Impreza adresowana głównie do dzieci z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem, o czym świadczy coraz to więcej zgłaszanych uczestników. Wspólna zabawa na świeżym powietrzu poszerza ich wiedzę przyrodniczą
i kształtuje postawy ekologiczne młodego pokolenia w duchu poszanowania przyrody oraz integruje lokalne środowiska.


Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce, która już od 2 lat cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających.

Nadleśnictwo Zawadzkie również w tym roku włączyło się w organizację Dni Otwartych razem z Kołem Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi"
w Zawadzkiem oraz Oddziałem Zakładowym PTTK. W ramach akcji, 13 maja b.r. na terenie nadleśnictwa  odbył się rajd rowerowy, w którym wzięło udział blisko 100 osób. Uczniowie szkół z gminy Zawadzkie i Kolonowskie pod opieką leśników, członków Koła TPL oraz oddziału PTTK wyruszyli spod budynku nadleśnictwa trasą biegnącą przez najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca Doliny Małej Panwi. Celem rajdu był zbiornik wodny w leśnictwie Jaźwin, który został wybudowany przez Nadleśnictwo Zawadzkie w programie tzw. Małej Retencji Nizinnej przy wsparciu finansowym pochodzącym z Unii Europejskiej. Uczestnicy rajdu mogli również obejrzeć leśne Arboretum przy leśniczówce Jaźwin, cieszące się ogromną popularnością ze względu na kwitnące o tej porze roku irysy.


Konferencja Edukacyjna

12 maja b.r. Nadleśnictwo Zawadzkie wspólnie z Kołem Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" zorganizowało Konferencję „Edukacja leśno-przyrodnicza w Nadleśnictwie Zawadzkie". Na spotkanie licznie przybyli zaproszeni Goście: przedstawiciele samorządów różnych szczebli z Panem Wicestarostą Strzeleckim Januszem Żyłką na czele, Przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń, Dyrektorzy szkół , przedszkoli oraz nauczyciele przedmiotów przyrodniczych z placówek oświatowych z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie. Prezes Koła TPL Pani Maria Andrzejewska powitała Gości a Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie Pan Grzegorz Furmański zapoznał wszystkich z zagadnieniami związanymi z prowadzeniem edukacji na terenie nadleśnictwa. Następnie część uczestników zwiedziła Zespół Administracyjno-Edukacyjny w Leśnictwie Zarzecze : Izbę Geologiczną, Historyczną i Łowiecką oraz szkółkę leśną w Kielczy. Pozostali Goście wzięli udział w warsztatach edukacyjnych na ścieżce „Nad Małą Panwią". Edukatorzy z Nadleśnictwa Zawadzkie przeprowadzili praktyczne zajęcia terenowe mające na celu przybliżenie pracy leśnika.


Międzynarodowy Dzień Lasów

 

Już po raz czwarty jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Lasów. Ten wyjątkowy dzień został ustanowiony w 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku jest poświęcony roli lasów, jaką pełnią w zaopatrywaniu Ziemi w wodę.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zachęca, aby tego dnia propagować ideę i działalność związaną z lasami, np. sadzenie drzew, sprzątanie lasów czy nagłaśniania tematyki w mediach. Lasy są nieodłączną częścią naszego życia: zapewniają ochronę, bioróżnorodność i chronią przed zmianami klimatu. Lasy to także źródło pracy, schronienia i pożywienia. Z informacji ONZ wynika, że od lasów jest uzależnione życie 1,6 mld ludzi na świecie.

 

Tereny leśne są także domem dla 80 proc. gatunków roślin, zwierząt i grzybów. W Polsce w lasach występuje aż 32 tys. gatunków flory i fauny, czyli 65 proc. wszystkich spotykanych w kraju gatunków.

 

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Każdego roku polscy leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew. Zajmują one ponad 29 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,2 mln ha. Ponad połowa to lasy o charakterze ochronnym, w tym wodochronne. Lasy zatrzymują także wodę, a tym samym przeciwdziałają powodziom.

W lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe zostały zrealizowane dwa programy tzw. małej retencji nizinnej i małej retencji górskiej. Dzięki czemu teraz lasy na terenach nizinnych magazynują ok. 120 mln m sześc. wody, natomiast w górskich potokach i oczkach pozostanie 1,5 mln m sześc. wody.

Warto wiedzieć:

  • Tereny leśne zlewisk, zwłaszcza mokradła, dostarczają 75 proc. świeżej wody dostępnej na Ziemi, która jest wykorzystywana w gospodarstwach domowych i przemyśle.
  • Mniej więcej jedna trzecia największych miast świata czerpie znaczną część wody pitnej prosto z leśnych obszarów objętych ochroną.
  • Blisko 80 proc. światowej populacji, czyli 8 na 10 ludzi, jest narażona na niedobór wody.
  • Lasy zachowują się jak filtr wody, ponieważ zatrzymują zanieczyszczenia w ściółce oraz minimalizują erozję gleby.
  • Lasy, zatrzymując wodę obniżają temperaturę, tym samym przeciwdziałają ociepleniu klimatu.

Lasy w niemal w każdej dziedzinie życia zapewniają też inne korzyści. Najważniejszym leśnym produktem jest drewno, które znajduje 30 tys. różnych zastosowań. To jeden z niewielu tak ekologicznych materiałów. Jego zasoby – pod warunkiem prowadzenia racjonalnej gospodarki – są niewyczerpane.

 

 


Las w poezji 2016

Tylko drzewom w lesie wszystko można powiedzieć…"                        

 

W dniu 9.03. 2016r  w Kinoteatrze w Zawadzkiem odbył się  VIII Rejonowy Konkurs Recytatorski „Las w poezji". Organizatorami konkursu byli  PSP w Zawadzkiem, Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie, a pod względem technicznym wspomagał GOSiT w Zawadzkiem.

Do konkursu zgłoszono 68  uczestników z 20 placówek oświatowych: PSP Nr1 w Kolonowskiem,  PSP Staniszcze Małe-Spórok, PSP Staniszcze Wielkie Kolonowskie 3, PSP z Oddz. Przedszkolnym w Piotrówce, NSP w Bzinicy Starej, ZSG w Żędowicach ( SP i Gimnazjum), ZSG w Kielczy( SP), ZS w Krupskim Młynie,  PSP Zawadzkie, ZSS w Zawadzkiem, PG Nr1 w Zawadzkiem, PG w Kolonowskiem, ZSP w Zawadzkiem, PP Nr2  w Zawadzkiem, PP Nr3 w Zawadzkiem, PP w Kielczy i PP w Żędowicach. Konkurs cieszy się dużą popularnością.

Główne cele konkursu to: rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, kształtowanie zainteresowań uczniów, stworzenie uczniom możliwości prezentacji umiejętności recytacji na podstawie znanych utworów literackich oraz utworów własnego autorstwa, nauka zdrowej rywalizacji, rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Prezes TPL Maria Andrzejewska, Dyrektor PSP Małgorzata Rabicka i Zastępca Nadleśniczego  Nadleśnictwa Zawadzkie Zbigniew Brzeziński oraz występ Martynki Jamrozik  z PSP Zawadzkie, która przepięknie zagrała na rogu.

 Uczestnicy wystąpili w dwóch  grupach: młodsza ( kat. przedszkola i kat. kl. I-III szkoły podstawowej) i starsza  (kat. kl.IV-VI szkoły podstawowej i kat. klasy gimnazjalne i ponadgimnazjalne). Jury 5-osobowe ( przedstawiciel  Nadleśnictwa Zawadzkie, TPL „Dolina Małej Panwi", Rady Rodziców i Rady pedagogicznej z PSP Zawadzkie, kierownika ds. kultury w Zawadzkiem ) oceniało recytacje uczestników, biorąc pod uwagę  następujące kryteria: wybór utworu literackiego zgodnie z tematyką i celami konkursu, dykcja i intonacja, opanowanie tekstu na pamięć i interpretację, dobór środków przekazu artystycznego, ogólne wrażenie artystyczne. Poziom wykonania utworów był bardzo wysoki. Uczniowie w leśnej scenerii prezentowali utwory literackie wykorzystując rekwizyty, przebrania, podkład muzyczny. Komisja konkursowa przyznała:

 

w młodszej grupie wiekowej:

KATEGORIA:  PRZEDSZKOLE

I miejsce i tytuł  Mistrza Recytacji – Martyna Skorzycka  PP Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

II miejsce – Łucja Kwiatek  PP Nr 2 z Oddz. Integracyjnym w Zawadzkiem

III miejsce – Martyna Brol PP Żędowice

Wyróżnienia

Filip Wilimczyk  - PP Nr 3 z Oddz. Żłobkowym w Zawadzkiem

Agata Nowosielska- PP Żędowice

Zuzanna Grondes – PP Kielcza

 

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE   Kl. I-III

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Amelia Witoszek  PSP Zawadzkie

II miejsce – Pola Markowska PSP Nr1 Kolonowskie

III miejsce – Natalia Stranc i Wiktoria Winkler  PSP Zawadzkie

Wyróżnienia:            

Kinga Marek  ZSG Żędowice                                   

Franciszek Bujara  ZSG Kielcza

Lena Pazdyga ZS Krupski Młyn

Natalia Mosoń ZSS w Zawadzkiem

 

w starszej grupie wiekowej:

 

KATEGORIA: SZKOŁY  PODSTAWOWE KL. IV-VI

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Dominik Żyłka  PSP Zawadzkie

II miejsce – Patryk Wiertel PSP Zawadzkie

III miejsce – Emilia Klonz PSP Zawadzkie

Wyróżnienie:

Natalia Mrohs ZSG Żędowice

Jakub Piaskowski PSP Nr1 Kolonowskie

Anna Macioł PSP Staniszcze Małe-Spórok

 

KATEGORIA: GIMNAZJA I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji – Filip  Koprek PG Kolonowskie

II miejsce – Maksymilian Labus  ZSG Żędowice

III miejsce – Maria Sobol PG Krupski Młyn

Wyróżnienie:

Dagmara Pflaum PG Kolonowskie

Emila Konieczko ZSP Zawadzkie

 

Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych oraz upominki dla uczestników ufundowali: Nadleśnictwo Zawadzkie i  Rada Rodziców PSP Zawadzkie.

Była to kolejna wspaniała impreza z zakresu edukacji leśno-przyrodniczej i polonistycznej, jednocześnie integrująca dzieci, młodzież i nauczycieli wielu szkół, przedszkoli z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie. Sala widowiskowa kinoteatru pełna widzów.  Konkurs wzbogaciła prezentacja multimedialna o tematyce przyrodniczej i filmiki prezentujące popisy uczestników konkursów z wcześniejszych lat przygotowane przez p. Jolantę Zajączkowską nauczycielkę przyrody z PSP Zawadzkie. Duże podziękowania należą się  zaangażowanej grupie nauczycieli z PSP w Zawadzkiem, opiekunom grup i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie i organizację konkursu. Koordynatorami organizacji konkursu były Maria Andrzejewska, Jolanta Zajączkowska, Danuta Bartosik, Beata Brzezińska z PSP Zawadzkie oraz Agnieszka Jamrozik specjalista ds. edukacji w Nadleśnictwie Zawadzkie (członkowie TPL).

                                                                                                             Maria Andrzejewska                                                                                 


Konkurs FOTO 2016

Wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "Kalendarz Przyrody Nadleśnictwa Zawadzkie". Do wygrania cenne nagrody rzeczowe a co najważniejsze: publikacja zdjęć w naszym Kalendarzu Firmowym na 2017 r.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy


Wizyta zagranicznych gości

W niedzielę, 17 stycznia b.r. Nadleśnictwo Zawadzkie odwiedziła delegacja przedstawicieli miast partnerskich Zawadzkiego: czeskich Otrokovic, słowackiej Dubnicy oraz węgierskiego Vać. Goście, wraz z Panem Burmistrzem Zawadzkiego oraz Radnymi zwiedzili Izbę Leśno-Przyrodniczą przy biurowcu nadleśnictwa. Na spotkaniu w Sali Konferencyjnej, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie, Pan Grzegorz Furmański przedstawił ogólną charakterystykę nadleśnictwa oraz podkreślił znaczenie walorów przyrodniczych dla mieszkańców Gminy Zawadzkie i odwiedzających ją turystów. Zagranicznym Gościom podobała się idea Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej, z zainteresowaniem wypytywali leśników o sprawy związane z gospodarką leśną i udostępnianiem lasów społeczeństwu. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Waltornia" działający od lat przy Nadleśnictwie Zawadzkie.


IV Rajd Śladami Leśniczówek

21 listopada 2015 r. grupa ponad 60 uczestników wyruszyła na trasę IV Rajdu Śladami Leśniczówek Nadleśnictwa Zawadzkie zorganizowanego przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu "Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie. W tym roku celem była leśniczówka Świerkle. Pomimo zimna i opadów deszczu ze śniegiem podziwiali oni piękno zawadczańskich lasów i mieli okazję wysłuchać ciekawych informacji na temat historii hutnictwa opowiadanych przez Pana Zdzisława Siewierę - emerytowanego Nadleśniczego Nadleśnictwa Zawadzkie. Na mecie rajdu czekało ognisko i pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników Nadleśnictwa. Podczas gdy najmłodsi sprawdzali swoją wiedzę w konkursach o tematyce przyrodniczej, dorośli z zainteresowaniem oglądali dawny piec chlebowy który przed laty został wybudowany przy leśniczówce Świerkle.

Obchody "Święta Drzewa"

Święto Drzewa to ogólnopolska akcja organizowana od 13 lat przez Klub Gaja. Program ten umożliwia bezpośrednie i konkretne działania na rzecz środowiska i ochrony klimatu. Sadzenie drzew pozostaje jednym z najlepszych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Nadleśnictwo Zawadzkie od 2008 r. bierze udział w programie, włączając do akcji szkoły ze swojego  terenu administracyjnego, samorządy, organizacje, stowarzyszenia oraz osoby niepełnosprawne. Za umiejętne podtrzymywanie długotrwałej współpracy w ramach programu Święto Drzewa Nadleśnictwo otrzymało w tym roku nagrodę . Statuetkę Czarodziejskiego Drzewa 2015 odebrał 9 października b.r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie  Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie Grzegorz Furmański .

Tegoroczna edycja ogólnopolskiego Święta Drzewa Klubu Gaja odbywa się pod hasłem "Czytamy drzewom". 20.10.2015 r., , razem z uczniami 14 szkół, dyrektorami, nauczycielami i władzami samorządowymi posadzono jarzęby szwedzkie na terenie leśnictwa Dębie. Aby podkreślić związek natury z literaturą, uczennice ZSG w Kielczy czytały drzewom wiersze L. Staffa.


Piknik Ekologiczny "Grzybobranie"

20 października b.r. Nadleśnictwo Zawadzkie wspólnie ze Stowarzyszeniem Civitas Christiana z Piotrówki i Domem Pomocy Społecznej w Zawadzkiem zorganizowało na terenie leśnictwa Dębie kolejny już Piknik Ekologiczny „Grzybobranie". Organizatorzy przygotowali moc atrakcji: koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia", konkursy dla dzieci, wystawę malarstwa, pokazy tresury psów policyjnych. Do południa uczestnicy mieli za zadanie nazbierać jak największą ilość grzybów jadalnych, które później były oceniane przez znawcę Pana Andrzeja Wrzodaka – emerytowanego pracownika nadleśnictwa. Pan Nadleśniczy Grzegorz Furmański wręczył nagrody trzem najwytrwalszym grzybiarzom, którzy w koszach przynieśli dorodne kozaki i piękne podgrzybki. Zabawa przy ognisku trwała aż do zmierzchu.  


"Czarodziejskie Drzewo 2015" dla Nadleśnictwa Zawadzkie

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Celem programu jest edukacja dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia.

Nadleśnictwo Zawadzkie uczestniczy w tej akcji od 2008 r. zapraszając do sadzenia drzew uczniów szkół, lokalne samorządy, stowarzyszenia i instytucje.  Za udział w ubiegłorocznej akcji przebiegającej pod hasłem „Drzewo Wolności" zostaliśmy uhonorowani nagrodą Czarodziejskiego Drzewa 2015.  Zostaliśmy docenieni   za umiejętne podtrzymywania długotrwałej współpracy w ramach programu Święto Drzewa. W ubiegły piątek, 9 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie  Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie Grzegorz Furmański odebrał trzecią już statuetkę z rąk Pana Jacka Bożka Prezesa Klubu Gaja.


III Cross Doliny Małej Panwi

200 biegaczy stanęło w sobotnie południe, 26 września 2015 r. na starcie III Crossu Doliny Małej Panwi „W pogoni za bobrem" zorganizowanego przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie  . Do pokonania mieli 7 lub 12,5 km trasę, która prowadziła przez malownicze zakątki Doliny Małej Panwi i tereny leśne Nadleśnictwa Zawadzkie. Każdy biegacz, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal. Na dystansie 7 km wygrała Izabela Maj Dziubańska , druga była Ewa Śleziak,  a trzecia na metę wbiegła Elżbieta Tokarska. Wśród mężczyzn triumfowali : Adam Piegowski, Krzysztof Olas i Bartłomiej Michalski. Dłuższą trasę najszybciej pokonała  Mariola Smoll przed Dominiką Margos i Katarzyną Ząbkiewicz . Wśród mężczyzn pierwszy na mecie był Jacek Fedorowicz , drugi Krzysztof Fuhl,  a trzeci Daniel Kokot . Zwycięzcom puchary wręczała  Maria Andrzejewska – prezes Koła TPL, Grzegorz Furmański  Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie oraz Mariusz Stachowski Burmistrz Zawadzkiego.  Pucharami wyróżniono również najstarszego i najmłodszego zawodnika. Biegowi głównemu towarzyszyły zawody dla dzieci na dystansie 100 i 200 m oraz bieg VIP-ów. Ruch na świeżym powietrzu sprawił że apetyty dopisywały: pyszne ciasto z kawą oraz kiełbaski z ogniska cieszyły się ogromną popularnością.  Przygotowane przez leśników stoisko edukacyjne z zabawami  i konkursami wiedzy o lesie jak magnes przyciągało najmłodszych.  Pod koniec imprezy odbyło się wyczekiwane przez wszystkich biegaczy losowanie nagród: sprzętu turystycznego, akcesoriów sportowych oraz nagród głównych takich jak smartfon, tablet oraz rower.

Uczestnicy nie szczędzili pochwał za organizację imprezy,  profesjonalne przygotowanie i oznakowanie malowniczej trasy oraz obiecywali że za rok na pewno znowu spróbują dogonić bobra
w Zawadzkiem.


Dni Gminy Zawadzkie

W dniach 20 i 21 czerwca odbyły się  " Dni Gminy Zawadzkie. W niedzielę , po odegraniu sygnału „Powitanie" przez  Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia" przy Nadleśnictwie Zawadzkie,  nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości.  Na stadionie miejskim leśnicy przygotowali dla wszystkich mieszkańców wystawę zdjęć przyrodniczych autorstwa Pana Zdzisława Żuchowskiego oraz stoisko promocyjno- edukacyjne na którym młodzi mieszkańcy Gminy mieli okazję poznać podstawowe gatunki drzew naszych lasów oraz odcisnąć tropy leśnych zwierząt w piasku. Chętni mogli się sprawdzić w konkursach wiedzy leśnej. Największą atrakcją zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych był pokaz gaszenia pożaru przy pomocy śmigłowca. Strażacy z OSP w Zawadzkiem rozpalili ognisko na płycie boiska a śmigłowiec który specjalnie na tę okazję przyleciał z Brynka dokonał dwukrotnego zrzutu wody. Na koniec z helikoptera wyrzucono słodki deszcz cukierków, które mogli zbierać wszyscy zgromadzeni wokół płyty boiska. 

Konkurs Foto rozstrzygnięty!

19 czerwca w Sali Konferencyjno-Edukacyjnej Nadleśnictwa Zawadzkie odbyło się podsumowanie kolejnej edycji konkursu fotograficznego, którego tematem w tym roku były „ Kwiaty leśne Nadleśnictwa Zawadzkie" zorganizowanego. Na konkurs, zorganizowany przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie  wpłynęło 47 prac w trzech kategoriach. Jury, w skład którego weszli fotografujący członkowie TPL i leśnicy długo zastanawiali się, oceniając wszystkie prace, gdyż poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy.

Werdykt Jury był następujący:

W kategorii uczniów szkół podstawowych:

I miejsce – Fabian Goletz – PSP Staniszcze Małe - Spórok

II miejsce – Nikola Piskorz – PSP Zawadzkie

III miejsce – Dawid Deja – Psp Staniszcze Małe - Spórok

Wyróżnienie – Victoria Stępień – PSP Zawadzkie

W kategorii uczniów szkól gimnazjalnych:

I miejsce – Michał Koj – PG Kolonowskie

II miejsce – Marcin Skrzypiec – PG Zawadzkie

III miejsce – Kamila Borek – PG Zawadzkie

Wyróżnienia – Aneta Wyrwich – PSP Zawadzkie i Natalia Garbas – PG Jemielnica

W kategorii osób dorosłych:

I miejsce – Sabina Pluta

II miejsce -  Bernadetta Piskorz

Nagrodzone osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody książkowe ufundowane przez Nadleśnictwo Zawadzkie. 

O terminie uroczystego wręczenia nagród poinformujemy w późniejszym terminie.


Uwaga - Zmiana miejsca kancelarii leśnictwa Kolonowskie

Informujemy, iż od 1 czerwca 2015 r. kancelaria leśnictwa Kolonowskie mieści się w budynku Urzędu Miejskiego w Kolonowskiem, ul Ks. Czerwionki 39.

Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej

Czerwiec to miesiąc wyjątkowo ciężki dla uczniów, długie miesiące przyswajania szkolnej wiedzy dają poczucie zmęczenia. Poza tym za oknami kipi zieleń i aż kusi żeby na chwilę oderwać się od szkolnych obowiązków. Wiedzą o tym leśnicy z Nadleśnictwa Zawadzkie, w którym przez obiekty edukacyjno-turystyczne przewija się rocznie kilka tysięcy młodych ludzi. Uczniowie okolicznych szkół mieli okazję naładować swoje „akumulatory" uczestnicząc w V edycji Przeglądu Piosenki Leśno-Przyrodniczej, który odbył się 2 czerwca b.r. na terenie Letniej Leśnej Izby Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie.

W tym roku do Przeglądu zgłosiło się łącznie 184 uczestników z 11 szkół, którzy walczyli o statuetki złotej wilgi w trzech kategoriach konkursowych. Zmaganiom młodych talentów przyglądali się zaproszeni goście: Wicestarosta Strzelecki Pan Janusz Żyłka, Burmistrzowie Zawadzkiego i Kolonowskiego, przedstawiciele Rad Miejskich i Gminnych, lokalnych Stowarzyszeń oraz Dyrektorowie szkół. Jury, w składzie którego zasiedli zarówno profesjonalni muzycy jak i amatorzy śpiewania miało naprawdę ciężki wybór. W kategorii szkół podstawowych kl. I-III zwyciężyła solistka Natalia Stranc (Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzkiem) oraz zespołowo grupa z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Kielczy. W kategorii szkół podstawowych kl. IV-VI triumfowała solistka Dominika Smieja (Publiczna Szkoła Podstawowa w Jemielnicy) oraz Zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem. W kategorii gimnazjalnej wygrała solistka Martyna Płazińska (Publiczne Gimnazjum w Jemielnicy) i Zespół „Canto" z Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem. Wszyscy zwycięzcy otrzymali również nagrody w postaci pluszowych maskotek – misiów w stroju leśnika.

Imprezę uatrakcyjnił występ Natalii Machelskiej – zdobywczyni pierwszych edycji Przeglądu oraz Wiktorii Winkler.

Podczas imprezy dokonano również podsumowania programu edukacyjnego „Mały odkrywca przyrody" realizowanego przez klasę II a Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem i Nadleśnictwo Zawadzkie.