Lista aktualności Lista aktualności

Cietrzewisko 2015

23 i 24 maja 2015r. Nadleśnictwo Zawadzkie brało udział w Festynie Leśno-Łowieckim „Cietrzewisko" w Koszęcinie. Licznie odwiedzającym stoisko edukacyjne nie przeszkodziła brzydka pogoda. Pomimo deszczu i zimna każdy chciał obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez zawadczańskich leśników, zobaczyć w mokrym piasku tropy zwierząt leśnych i sprawdzić swoją wiedzę leśną w konkursach.
Podczas pikniku odbywał się również Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego". Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia" działający przy Nadleśnictwie Zawadzkie wywalczył I miejsce w klasie Mes. 

Konferencja "Leśne rośliny i zwierzęta niebezpieczne"

Może się czasami wydawać, że w przeciwieństwie do krajów tropikalnych, trujące rośliny i jadowite zwierzęta nie stanowią w Polsce większego zagrożenia dla człowieka. Przeczą temu jednak informacje prasowe i alarmujące statystyki szpitalne. Warto wiedzieć, co możemy spotkać w lesie, jakich roślin się wystrzegać i przed czym chronić dzieci podczas spacerów na łonie przyrody.

Odpowiedzi na te pytania przyniosła Konferencja „ Leśne rośliny i zwierzęta niebezpieczne", zorganizowana przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" i Nadleśnictwo Zawadzkie. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z Panem Wicestarostą Januszem Żyłką na czele, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie, nauczyciele przyrody, członkowie Koła TPL i oddziału PTTK w Zawadzkiem. Podczas prezentacji przygotowanej przez Nadleśnictwo Zawadzkie dowiedzieli się oni czym grozi przypadkowe spożycie owoców cisa, trzmieliny oraz jak groźna dla zdrowia a nawet życia bywa konwalia – kwiat, którego pięknem zachwycamy się wiosną. „Nie chcemy straszyć, czy wzbudzać lęku przed wejściem do lasu – przekonywał Nadleśniczy Grzegorz Furmański – ale warto znać kilka roślin, których spożycie może być zagrożeniem dla zdrowia". Gorąco dyskutowano również na temat kleszczy i chorób wywoływanych przez te maleńkie, ale bardzo niebezpieczne pajęczaki. „ Dobrze, że Nadleśnictwo porusza takie tematy, dla nas, organizatorów różnych zajęć i wycieczek do lasu taka wiedza jest bezcenna. Liczymy że takie spotkania będą kontynuowane" – mówiła jedna z uczestniczek, nauczycielka ze szkoły w Zawadzkiem.
Spotkanie zakończyło się spacerem po ogrodzie edukacyjnym przy nadleśnictwie oraz wspólnym ogniskiem.

Zlot Śladami Dawnego Hutnictwa Regolowiec 2015

Piękna, słoneczna pogoda sprawiła że w sobotę, 16 maja b.r. na teren pola biwakowego Regolowiec w leśnictwie Kolonowskie przybyło prawie 300 uczestników XXXIV Zlotu Śladami Dawnego Hutnictwa organizowanego przez Nadleśnictwo Zawadzkie i Oddział Zakładowy PTTK w Zawadzkiem. Większość z nich przyjechała na rowerach ale byli również miłośnicy nordic-walking oraz grupy piesze. Po turystycznym posiłku organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji : zawody sprawnościowe, kolarski tor przeszkód, konkursy wiedzy leśnej oraz leśne Koło Fortuny. Impreza zakończyła się wręczeniem pamiątkowych medali i pucharów.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich-podsumowanie

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Od 7 do 10 maja 2015 r. w całym kraju odbyły się imprezy prezentujące pomysły zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim.

Do akcji włączyło się również Nadleśnictwo Zawadzkie razem z Kołem Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi" w Zawadzkiem oraz Oddziałem Zakładowym PTTK w Zawadzkiem. W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, 7 maja na terenie nadleśnictwa odbył się rajd rowerowy. Uczniowie szkół z gminy Zawadzkie pod opieką leśników, członków Koła TPL" oraz PTTK wyruszyli spod budynku nadleśnictwa trasą biegnącą przez najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca Doliny Małej Panwi takie jak Zameczek Myśliwski i kładka pieszo-rowerowa na rzece Mała Panew. Po drodze mogli posłuchać ciekawostek na temat historii mijanych miejsc oraz zobaczyć osobliwości przyrodnicze, między innymi aleję dębów błotnych w leśnictwie Haraszowskie. Na mecie rajdu, przy zbiorniku wodnym „Liszczok" na własne oczy przekonali się o pozytywnych zmianach w środowisku jakie nastąpiły w wyniku jego budowy: podwyższyła się ilość magazynowanej wody co w znaczącym stopniu urozmaiciło kompleksy leśne monokultur sosnowych., zwiększyła się bioróżnorodność środowiska leśnego oraz biotopu wodnego . Zbiornik „Liszczok" stał się również cennym elementem krajobrazowym i stanowi niepowtarzalny pod względem przyrodniczym obszar w Dolinie Małej Panwi.
Na zakończenie rajdu dzieci i młodzież mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej w przygotowanym konkursie z drobnymi nagrodami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Zawadzkie.
 


Konkurs "Las w poezji"

25 lutego 2015 r. odbyła się kolejna, siódma edycja Konkursu Recytatorskiego „Las w Poezji”. Imprezę zorganizowało Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Dolina Małej Panwi” przy Nadleśnictwie Zawadzkie przy wsparciu Publicznej Szkoły Podstawowej i Nadleśnictwa Zawadzkie. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody oraz rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo-ekologicznej.

   Na scenie zawadczańskiego Kinoteatru, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpiło 74 uczestników reprezentujących 18 szkół z terenu administracyjnego Nadleśnictwa Zawadzkie. Jury oceniało prezentacje utworów o tematyce leśnej w czterech kategoriach: dzieci przedszkolnych, uczniów szkoły podstawowej z klas I-III ,uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI oraz uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy dlatego Jury nie miało łatwego zadania oceniając wybór utworu literackiego zgodnego z tematyką konkursu, dykcję, intonację,interpretację oraz ogólne wrażenie artystyczne. Duże znaczenie miało również wykorzystanie podkładu muzycznego oraz dobór odpowiednich rekwizytów. W kategorii przedszkolaków I miejsce zdobyła Martyna Skorzycka, II miejsce Wiktoria Dyngus i III miejsce Filip Kozierski. Wśród uczniów z klas I-III tryumfowała Natalia Stranc, druga była Karolina Ślusarz a trzecia Olga Butler. W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV-VI I miejsce wywalczyła Anna Kot, II miejsce Mikołaj Pamuła, III miejsce Anna Macioł. I miejsce w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zajął Kamil Żyłka, II miejsce Paweł Rudyk i III miejsce Mateusz Pilarski. Specjalne wyróżnienie otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem.
    Puchary i nagrody dla zwycięzców oraz osób wyróżnionych ufundowało Nadleśnictwo Zawadzkie oraz Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzkiem.
 


Grzybobranie 2014

5 października b.r. na terenie Letniej Leśnej Izby Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie odbyło się kolejne „Grzybobranie „ wspólnie z Nadleśnictwem Zawadzkie, Stowarzyszeniem Civitas Christiana w Piotrówce i Domem Pomocy Społecznej w Zawadzkiem.

Piknik Ekologiczny rozpoczął się występem Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia", działającym przy Nadleśnictwie Zawadzkie. Wszystkich Gości i mieszkańców okolicznych miejscowości przybyłych na spotkanie przywitała Pani Bronisława Latocha – Przewodnicząca oddziału Civitas Christiana w Piotrówce, Brat Paweł Siennicki
z Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem oraz Pan Zdzisław Siewiera – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie. Zebrane „Dary Lasu" oceniał znany grzyboznawca Pan Justyn Kołek, który przeprowadził również warsztaty
z rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących. Konkurs „Leśne Koło Fortuny" przygotowane przez Nadleśnictwo Zawadzkie cieszył się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych, jak również wśród osób dorosłych którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę na tematy leśne. Przy scenie przy Letniej Leśnej Izbie Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie można było obejrzeć pokaz gaszenia ognia przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawadzkiego.
Piękna pogoda sprawiła, że na Piknik Ekologiczny „Grzybobranie" przybyło prawie 500 osób a zabawa trwała do wieczora.
 


II Cross "W pogoni za bobrem"

W sobotę, 27 września 2014 r. odbyła się druga edycja Crossu Doliny Małej Panwi „ W pogoni za bobrem” organizowana przez Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Zawadzkiem oraz Nadleśnictwo Zawadzkie. Dopisała przepiękna pogoda a ciepłe słońce podgrzewało atmosferę na starcie przy Letniej Leśnej Izbie Edukacyjnej wśród blisko 200 zawodników, którzy rywalizowali na dystansach ok. 7,5 km i ok. 12,5 km.

W tym roku dla uczestników przygotowano dwie nowe, urozmaicone trasy poprowadzone urokliwymi ścieżkami wzdłuż rzeki Mała Panew. Nowością był również elektroniczny pomiar czasu, eliminujący możliwość pomyłek które zdarzają się podczas metody tradycyjnej. Duże i głębokie kałuże po nocnej ulewie nie przeszkodziły zawodnikom w biegu. Na dystansie 7,5 km najszybsza była Izabela Maj – Dziubańska, drugie miejsce zdobyła Małgorzata Kuźmińska-Kurczyk , trzecie Sylwia Ratka. Wśród mężczyzn na metę pierwszy wbiegł Krzysztof Olas , drugi Bartłomiej Michalski a trzeci Marcin Bok . Na dystansie 12,5 km zwyciężyła Dominika Margos przed Beatą Mazgaj ( II miejsce) i Katarzyną Ząbkiewicz
 ( III miejsce). W kategorii mężczyzn triumfował Krzysztof Pachuta , drugi był Jan Kadłuczka a trzeci Dominik Trzepizur. Na mecie na każdego zawodnika czekał medal.
Rangę imprezy docenili goście, którzy przybyli na zaproszenie Pani Marii Andrzejewskiej - Prezes Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu. Puchary dla zwycięzców poszczególnych kategorii i dystansów wręczali : Zbigniew Brzeziński – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Zawadzkie, Roman Kolek -Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Mieczysław Orgacki – Burmistrz Zawadzkiego, Norbert Koston – Burmistrz Kolonowskiego oraz Stanisław Kiełek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawadzkiem.
Cross „W pogoni za bobrem" to również fantastyczna zabawa dla całej rodziny. Przed rozpoczęciem biegu głównego swoje „pięć minut" miały również dzieciaki, które mogły spróbować swoich sił w dystansach 100 i 200 m. Na terenie Letniej Leśnej Izby Edukacyjno-Turystycznej w leśnictwie Dębie organizatorzy przygotowali konkurs wiedzy o bobrze oraz zabawy i konkursy dla najmłodszych. Po biegu na świeżym powietrzu wyjątkowo smakowało ciasto z kawą i gorące kiełbaski z ogniska. Na zakończenie imprezy odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów: akcesoriów sportowych, namiotów, śpiworów, odzieży sportowej, biżuterii srebrnej, karnetów do siłowni i zaproszeń do restauracji. Nagrodę główną – wysokiej klasy rower wylosował szczęśliwy biegacz z Zawadzkiego.
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom za udzielone wsparcie rzeczowe i finansowe, bez których nie byłoby możliwe przygotowanie tak wielkiego przedsięwzięcia sportowego.
 


Jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Zawadzkie

      Uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Kielczy w dniu 14 września
 2014 r. rozpoczęto obchody 90-lecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Zawadzkie. Mszę celebrował Kapelan Leśników Opolszczyzny Ksiądz Rajmund Kała wraz z Proboszczem Parafii w Kielczy Księdzem Janem Wypiorem. Uroczystość uświetnił również Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Waltornia" działający przy Nadleśnictwie Zawadzkie. Podczas mszy św. na ołtarzu zostały ofiarowane Dary Lasu oraz pamiątkowa świeca wykonana ręcznie z wosku pszczelego. Po mszy Św. Nadleśniczy w swoim wystąpieniu przedstawił zarys 90-lecia Lasów Państwowych wraz z osiągnięciami leśników oraz złożył życzenia rolnikom Gminy Zawadzkie w związku ze Świętem Plonów obchodzonym uroczyście w ubiegłym tygodniu.
       Po mszy korowód złożony z pocztów sztandarowych, Sygnalistów, Księży , pracowników Nadleśnictwa, zaproszonych Gości i mieszkańców Kielczy przeszedł na teren leśniczówki Zarzecze, gdzie dokonano poświęcenia nowych obiektów edukacyjnych wchodzących w skład Zespołu Administracyjno-Edukacyjnego. W Izbie Geologicznej zwiedzający mogli obejrzeć skamieniałości w podświetlonych gablotach ekspozycyjnych, na ścianach zamontowano naturalnej wielkości profil glebowy oraz przekrój warstw geologicznych od okresu prekambru do czasów obecnych. Gości zainteresował również oryginalny rdzeń z przeprowadzonego odwiertu geologicznego sięgający od warstwy wierzchniej gleby aż do wapieni triasowych, który został przeprowadzony na użytku ekologicznym „Koloteich" w leśnictwie Mosty. W części piwnicznej odtworzono wystrój dawnego mieszkania kuźników, którzy zajmowali się przed wiekami na tych terenach wytapianiem rud żelaza.

Na parterze dawnego budynku gospodarczego z 1902 r. urządzono Izbę Historyczną w której miejsce znalazły pamiątki Nadleśnictwa Zawadzkie: dawne mapy, dokumenty, publikacje książkowe dotyczące nadleśnictwa i t.p. Na poprzecznym przekroju dębowego pnia zaznaczono kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Polski, Śląska i terenów Nadleśnictwa Zawadzkie. W Izbie Łowieckiej na piętrze budynku, w drewnianych gablotach oglądać można dawne akcesoria myśliwskie, urządzenia do produkcji kul oraz archiwalne zdjęcia. Uwagę zwiedzających przyciąga rzeźbiona w drewnie kapliczka z figurą Św. Huberta –patrona myśliwych, autorstwa Grzegorza Michny – podleśniczego w Nadleśnictwie Zawadzkie.
      Na pamiątkę Jubileuszu zaproszeni Goście uroczyście posadzili dwie sadzonki sosny pospolitej pochodzącej ze szkółki leśnej w Kielczy. Na zakończenie Pan Nadleśniczy Zdzisław Siewiera wyróżnił dwie osoby tytułem „Przyjaciela Lasu", które wyposażyły Zespół Administracyjno-Edukacyjny : Pana Profesora Joachima Szulca za zbiory geologiczne i paleontologiczne oraz Pana dr Arkadiusza Barona za odtworzenie dawnego mieszkania kuźnika.
 


AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ (ASF)

W 2014 r. potwierdzone zostało wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Tym samym wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej.

 W 2014r. wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę fakt, że regulacje prawne UE zakładają, że w przypadku wystąpienia ASF na terenie jakiegokolwiek kraju wspólnoty, zamyka się obrót trzodą chlewna oraz mięsem nie w całym kraju, jak to miało miejsce w przeszłości, a jedynie w okręgach zapowietrzonym i zagrożonym, oraz mając na uwadze fakt, że ASFV może krążyć w populacji litewskich dzików, zagrożenie wprowadzenia ASFV na terytorium innych, szczególnie sąsiadujących z Litwą krajów UE, jest bardzo wysokie – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Fakt występowania ASFV w populacji dzików stwarza potrzebę włączenia myśliwych oraz leśników w program szkolenia, którego celem jest uświadomienie roli myśliwych i leśniczych w ochronie Polski przed rozprzestrzenieniem się ASF w populacji dzików bytujących w naszych lasach, a tym samym ochronę krajowych stad świń przed wirusem ASF, który w pierwszej kolejności może znaleźć się wśród dzików.

Poniżej zostały przedstawione najczęściej zadawane pytania dotyczące ASF u dzików wraz z odpowiedziami.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, podobnie jak na półwyspie iberyjskim, gdzie ASF został zwalczony w 1999 r., wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.

Jaki jest przebieg i objawy kliniczne ASF u dzików?

U dzików europejskich infekcja prowadzi do bardzo ciężkich, ale nieswoistych objawów ogólnych, jak gorączka, osowienie, utrata apetytu, zaburzenia w poruszaniu się i problemy w oddychaniu. Wystąpić mogą również krwawienia (z nosa, krwawa biegunka, krwawienia skóry). Chore zwierzęta wykazują między innymi ograniczony odruch ucieczki lub inne objawy, jak niechęć do poruszania się i utrata orientacji. Choroba dotyczy wszystkich grup wiekowych i obu płci dzików w równym stopniu i w większości przypadków prowadzi do padnięć zwierząt w okresie 7 - 10 dni po zakażeniu.

Po przekrojeniu zwłok dzika należy zwrócić uwagę na: przekrwione i powiększone węzły chłonne, powiększoną śledzionę i wybroczyny w narządach wewnętrznych, w skórze lub pod skórą. Płuca i drogi oddechowe są często wypełnione pianą.

Brak wymienionych zmian nie wyklucza, że przyczyną nagłego padnięcia dzika, a częściej większej liczby dzików, może być ASF. Z tego powodu zauważenie zwiększonych padnięć dzików powinno stanowić sygnał do podejrzenia ASF. Sekcja dzików powinna być wykonana wyłącznie przez lekarza weterynarii.

Jak choroba jest przenoszona?

Choroba może być przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. W niekorzystnych okolicznościach, do wprowadzenia wirusa na teren naszego kraju, może wystarczyć porzucona kanapka z wędliną sporządzona z mięsa chorego dzika lub świni. Szczególnie niebezpieczna w aspekcie przenoszenia zarazy jest krew dzików. Najmniejsza ilość krwi wystarczy do zakażenia wrażliwych dzików lub świń.

Na co należy zwrócić uwagę?

Wskazane jest zdawanie sobie sprawy z faktu, że aktualnie dziki mogą być ważnym wektorem we wprowadzeniu wirusa ASF do Polski i jego szerzeniu się w populacji dzików, a później świń.

Prosi się zatem myśliwych i leśników o zwrócenie uwagi na zwiększone padnięcia w lesie dzików i poinformowanie o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii (PLW), bezpośrednio, lub za pośrednictwem organów administracji lokalnej. Należy także pobrać próbki do badań laboratoryjnych, które zostaną przesłane do laboratorium przez PLW. Optymalne są próbki krwi i śledziony, ewentualnie węzły chłonne, migdałki, płuca, a w ostateczności, jeśli brak jest wymienionych narządów w tuszy dzika, kość długa lub mostek. Do badań mogą być przesłane nawet tkanki z postępującym procesem gnilnym.

Szczególnie ostrożnym należy być z przedmiotami zanieczyszczonymi krwią lub, które miały z nią kontakt. Do tych przedmiotów należą sprzęt łowiecki, buty, ubiór, szmaty, naczynia, noże.

Prosi się myśliwych o przestrzeganie zasad higieny po polowaniach (nie pozostawianie patrochów w lesie po zakończeniu polowania; dezynfekcję sprzętu łowieckiego).

Myśliwi powinni unikać wchodzenia do chlewni min. Przez 48 godz. od zakończenia polowania.

Litwa jest atrakcyjnym krajem dla turystów i myśliwych. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że trofea i inne produkty z dzików mogą stanowić źródło wirusa i stwarzać ryzyko przeniesienia wirusa ASF i dalszego szerzenia się choroby. To samo dotyczy ubioru i innych przedmiotów.

Jak choroba jest zwalczana?

Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji.

ulotka na temat ASF

Autor: Główny Lekarz Weterynarii


Film" 10lat PGL LP Nadleśnictwa Zawadzkie w Unii Europejskiej"


Dzień Otwarty Funduszy Europejskich

W dniu 10 maja b.r. odbył się Dzień Otwarty Funduszy Europejskich połączony z XXXIII Zlotem Śladami Dawnego Hutnictwa organizowanym przez Nadleśnictwo Zawadzkie i Oddział Zakładowy PTTK w Zawadzkiem.

Piękna, słoneczna pogoda sprawiła że  na teren pola biwakowego Regolowiec w leśnictwie Kolonowskie przybyło ponad 300 osób. Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć wybudowany przez Nadleśnictwo Zawadzkie zbiornik retencyjny Regolowiec. Przedsięwzięcie zostało wykonane przy wsparciu finansowym pochodzącym z Unii Europejskiej w ramach projektu „Zwiększenie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych". Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa  przedstawiająca wszystkie inwestycje Nadleśnictwa dofinansowane ze  środków unijnych dotyczące budowy dróg, obiektów turystycznych, zastawek retencyjnych, małych i dużych zbiorników retencyjnych .  Prezentacja obejmowała również historię powstania Unii Europejskiej i jej rozwój. Przygotowano również wystawę wielkoformatowych zdjęć przyrody wykonanych przez Pana Zdzisława Żuchowskiego. Nadleśnictwo Zawadzkie wraz z odziałem PTTK zorganizowało dla uczestników imprezy liczne konkursy dla dzieci i młodzieży: przyrodniczy, rowerowy, tory sprawnościowe itp. Wszyscy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu Unii Europejskiej w pisemnym teście. Na zwycięzców czekały cenne nagrody. 


Wspólne posiedzenie Rad Gospodarki Wodnej

6 grudnia 2013 r. w Nadleśnictwie Zawadzkie odbyło się wspólne posiedzenie Rad Gospodarki Wodnej Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry. Spotkaniu przewodniczył Pan Stanisław Staniszewski – Przewodniczący Rady. Na jego zaproszenie przybyli przedstawiciele instytucji zaangażowanych w sprawy związane z gospodarką wodną w dorzeczu Odry: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Biura Urządzenia Lasu i Gospodarki Wodnej w Brzegu, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk, Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich, Gliwicach i Tarnowskich Górach, Urzędów Miejskich w Sosnowcu, Gliwicach, Kędzierzynie-Koźlu, Tworogu, Kolonowskiem, Dobrodzieniu i Zawadzkiem, Gminy Jemielnica i Koszęcin, Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Koszęcin. W części seminaryjnej posiedzenia p.o. Dyrektora RZGW w Gliwicach, Pan Tomasz Cywiński przedstawił informacje na temat realizacji projektu Zbiornik Racibórz Dolny w Dorzeczu Odry. Zapoznał również zebranych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym naszego regionu ujętym w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Następnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Zawadzkie Pan Zdzisław Siewiera przedstawił zagadnienia związane ze szkodami powodziowymi na obszarze Nadleśnictwa Zawadzkie i działania w kierunku ich ograniczenia poprzez realizację budowy zbiorników retencyjnych. W uzupełnieniu do powyższego wystąpienia Pan Stanisław Staniszewski zaprezentował wybudowane zbiorniki retencyjne i zbiornik w trakcie budowy na obszarze Nadleśnictwa Zawadzkie. Na zakończenie pierwszej części spotkania Pan Krzysztof Lysik Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin, do niedawna zajmujący się pozyskiwaniem środków na inwestycje związane z Programem Małej Retencji w lasach, podsumował wdrażanie wspomnianego Programu w Lasach Państwowych. Podczas części terenowej uczestnicy spotkania obejrzeli zbiorniki retencyjne: na terenie leśnictwa Dębie, zbiornik „Liszczok" i kompleks Stawów Pluderskich w leśnictwie Piotrowina oraz będący jeszcze w fazie budowy zbiornik „Regolowiec" na terenie leśnictwa Haraszowskie. Wspólne spotkanie zaowocowało wnioskiem Nadleśnictwa Zawadzkie o zapisanie następującej uchwały, a mianowicie: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe powinno pozostać (jak dotychczas) jako potencjalny beneficjent programów pomocowych w latach 2014-2020 w zakresie „zwiększania możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałania powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych i górskich" poprzez budowę i modernizację obiektów małej retencji.


Konkurs Fotograficzny "Cztery Pory Roku w Nadleśnictwie Zawadzkie"

Konkurs fotograficzny
„ Cztery Pory Roku w Nadleśnictwie Zawadzkie"


 Organizator:
 PGL LP Nadleśnictwo Zawadzkie


Regulamin Konkursu:


1. Temat konkursu: „Cztery Pory Roku w Nadleśnictwie Zawadzkie" – fotografie wykonane na terenie administracyjnym Nadleśnictwa Zawadzkie, przedstawiające jeden, wybrany dowolnie obiekt przyrodniczy ( drzewo, drzewostan, pejzaż itp.) w czterech porach roku: wiosna, lato, jesień i zima.
2. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić do konkursu do 3 kompletów zdjęć w dowolnej technice (kolor, sepia, czarno-białe) o w/w tematyce w formacie A5 ( wymiary 148 mm x 210 mm). Ponadto wymagane jest również załączenie zdjęć w formacie jpg na elektronicznym nośniku danych (płyta CD lub DVD).
3. Zdjęcia z opisem (imię i nazwisko autora, adres, tytuł prezentacji) należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres:
Nadleśnictwo Zawadzkie, ul. Strzelecka 6, 47-120 Zawadzkie,
z dopiskiem „Konkurs FOTO 2014" do dnia 19.12. 2014 r.
4. Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z oświadczeniem o posiadaniu praw autorskich do prezentowanych zdjęć. W przypadku naruszenia praw autorskich uczestnik konkursu ponosi całkowitą odpowiedzialność karną i finansową za popełniony czyn.
5. W konkursie uczestniczyć mogą uczniowie wszystkich typów szkół oraz osoby dorosłe zainteresowane fotografią w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych
II kategoria uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe
6. Nadesłane zdjęcia przechodzą na własność organizatora konkursu. Będą prezentowane na stronie internetowej Nadleśnictwa Zawadzkie i na organizowanych wystawach fotograficznych oraz w kalendarzu rocznym. Autorzy przystępując do konkursu automatycznie wyrażają zgodę na publikowanie w kalendarzu rocznym i eksponowanie swoich prac podczas imprez, wystaw organizowanych przez Nadleśnictwo Zawadzkie.
7. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora konkursu ich danych osobowych na potrzeby konkursu (ustawa o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. Dz.U. Nr 133, poz. 833 z póz. zm.)
8. Jury konkursu przyzna cenne nagrody rzeczowe za I, II i III miejsce oraz wyróżnienia w każdej z kategorii.
9. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi w grudniu 2014 r. Uroczyste ogłoszenie wyników zaplanowano na styczeń 2015 r.
 


Wyświetlanie 141 - 153 z 153 rezultatów.